Bu siteden tanıtım yazısı almak ister misiniz? Fatihodaci14@gmail.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz. (İlk çıkışlar sizin sitenize olabilir..)

Algoritma Güncellemeleri

Google Algoritma Güncellemeleri Nereden Takip Edilir?

Google algoritma güncellemeleri takip etmek ve SEO aksiyonunu yönetmek oldukça kolaylaştı. RankBrain, Bert, Mum gibi ya da core güncellemesi olduğunda daha kolay anlayabiliyorsunuz. Resmi kaynaklarının yanında SaaS proje sitelerini de yer verdim.

Google kaynakları sadece resmi güncelleme olduğunda paylaşım yapıyor. Bazen resmi olmasa da sıralamalarda hareketlilik görüyoruz. Bu gibi durumları takip etmeniz için farklı siteler mevcut. Hem kazananları hem de kaybedenleri gösterdiği için plan oluşturmanız da kolaylaşıyor.

Neden Google Algoritma Güncellemesi Takibi Yapmalısınız?

SEO sadece bir maddeden oluşmaz. Bunun için her gelen güncellemeyi takip etmeniz buna göre hareket etmeniz sizi avantajlı kılacak. Örneğin; 2015 yılında paylaşılan RankBrain güncellemesini bilmiyorsanız SERP sonuçlarında bulunma şansınız oldukça düşük olacak. Bununla birlikte emek, para ve zaman kaybı yaşayacaksınız.

SERP sonuçlarını ilgilendirse de her bir farklı güncelleme başka bir SEO kaderini belirliyor. Örneğin Panda Güncellemesi SEO için düşük kaliteli içeriği belirmede kullanılıyor. Penguen ise; spam bağlantıları tespiti üzerine yoğunlaşmış. Bunun gibi farklı farklı güncellemeleri takip etmeniz için hem twitter hem de siteleri listeledim.

Google algoritma güncellemelerini takip etmeniz için birden fazla kaynak mevcut. İlk olarak twitter adresleri ile başlayalım. Eğer bir twitter hesabınız bulunuyorsa şu adresleri takip edebilirsiniz:

OnaylanmışGoogle Algoritma Güncelleme Takip Twitter Hesapları
John Mueller
Danny Sullivan
Google SearchLiaison
Google algoritma güncellemelerini takip etmeniz için var olan twitter adresleri


Buradaki twitter hesapları, Google analisti ve sayfalarından oluşuyor. Bazen arama sonuçlarında hızlı yükseliş ya da hızlı bir kaybolma görebilirsiniz.

Google güncelleme paylaştığında burada bazı ipuçları belirtiyor.

Google tarafından paylaşılan her bir tweet önem arz ediyor. İndex problemi yaşıyorsanız mutlaka güncelleme takibi yapmalısınız. Bu da en kolay twitter yoluyla oluyor.

Google Algoritma Güncelleme Takip Siteleri

Google’da bir web sitesi sahibiyseniz günlük, haftalık olarak bazı siteleri kontrol etmeniz gerekiyor. Gelişmeleri, güncellemeleri takip edeceğiniz siteler her zaman favorinizde yer almalı. Başlık başlık Google güncellemeleri takip etme sitelerini göstereceğim. Her site linkini ‘yeni sekmede aç‘ yaptım.

Search Engine Round Table

Search engine round table sitesi anlık olarak SEO, Google haberlerini paylaşıyor. Google güncellemelerini de paylaşıyor. Twitter üzerinde takip edeceğiniz kaynaklar sadece resmi algoritma güncellemerini paylaşır. Lakin bu site resmi olmayan ama sitelerin dalgalandığı haberleri de yapar. Bunun için mutlaka takip edilmelidir.

Sitenizde bir hareket görüyorsanız ilk olarak bakacağınız site search engine round tabledir.

Semrush Sensor

Google algoritmasında güncelleme olduğunu göstermek için oluşturmuş bir kaynaktır. SERP sonuçlarına göre bir sensör izleme mekanizması bulunur. Kötü yanı Türkiye’nin olmaması ve sadece 9 ülke yer alması.

Semrush Sensor sitesi farklı farklı metrikleri gösterir. Hangi sektörde hareketlilik olduğunu rahatlıkla takip edebilirsiniz. Kazanan ve kaybedenleri de gösterdiğinden buna göre aksiyon alabilirsiniz.

semrsuh sensor google algoritma guncellemesi takip
Semrush tarafından algoritma ve günlük gelişmeleri gösterilen sensöre ait bir görsel

Mozcast

Moz tarafından paylaşılan günlük arama algoritma güncellemelerini gösteren bir grafik. Bu grafiğe yaklaşım diğerlerine göre biraz farklı. Alan çeşitliliği, 90 günlük inceleme gibi metrikleri rahatlıkla görebilirsiniz. Mozcast sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

mozcast google guncelleme grafigi
mozcast google guncelleme grafigi

Her 24 saatte bir, özenle seçilmiş 10.000 anahtar kelime grubunu Moz takip edebiliyor. Bu takibi de grafiğe yansıtarak gelişme olup olmadığını kolaylıkla izliyor.

Algoroo Google Güncelleme Takibi

Algoroo sitesi google güncellemelerini takip etmeniz için geniş bir yelpaze sunuyor. Kazanan ve kaybedenlerin gösterildiği sitede, 2 günlük izleme periyodu bulunuyor.

algroroo ile google SERP sonuclari izleyebilirsiniz
algroroo ile google SERP sonuclari izleyebilirsiniz

Herhangi bir resmi güncelleme olursa grafik üzerinde beliriyor. Güncelleme yapmanız kolaylaşıyor. SEO için kaybedenlere bakarak bir aksiyon planı yürütme aşamasına girebilirsiniz.

Serpstat Günlük SERP İzleme

Serpstat sitesi günlük olarak SERP sonuçlarını takip etme imkanı sunuyor. 30 günlük bir süreç içerisinde değişiklik olup olmadığını yansıtıyor. Lakin diğerleri kadar çok imkan sunmuyor. Sadece belirli bir grafik ve düşme olup olmadığını gösteren barlar mevcut.

Google Arama Durum Gösterge Tablosu

Google resmi güncelleme duyuru merkezidir. Lakin resmi olarak duyurulan paylaşımlar yapılır. Crawl, index ve ranking paylaşımları yapılır. https://status.search.google.com/summary

Google Search Status Dashboard ile guncelleme takip
Google Search Status Dashboard ile guncelleme takip

Güncellemelerin ne kadar sürdüğü ve tamamlanıp tamamlanmadığı da belirtilir.

Bu yazımızda; Google update takip sitelerini paylaşarak size yardımcı olmayı amaçladım. Her bir site farklı bir metriği gösterdiğinden favoriye almayı unutmayın.

Fatih Odacıoğlu

Kocaeli Üniversitesi'nden lisans derecesiyle mezun oldum. 4 yıl süren eğitim dönemimde başladığım SEO süreci; deneme, öğrenme ve araştırma ile devam etmektedir. Şu an farklı bir meslek ile uğraşsam da, kalbim SEO için atmaya devam ediyor. Belki 100 kez hata yapmışımdır, ancak her hata bana bir şey öğretti. SEO konusunda farklı firmalarda görev aldım ve analiz yeteneğimin faydalarını gördüm. Bir makaleyi genellikle 4-5 saatte yazmaktayım. Bu süre, araştırma, rakip analizi ve makaleyi tekrar okuma gibi faktörleri içeriyor. Tüm bu adımlar, sadece güvenilir bir SEO sitesi sunmak amacıyla yapılıyor. Güvenmediğiniz bir platformda yer almak istemezsiniz, değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu