Bu siteden tanıtım yazısı almak ister misiniz? Fatihodaci14@gmail.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz. (İlk çıkışlar sizin sitenize olabilir..)

Algoritma Güncellemeleri

MUM Güncellemesi Nedir? SEO İçin Önemi

Google Multiask Unified Model yani MUM güncellemesi Google algoritma gelişmelerinden bir tanesidir. Belki de en önemlisidir. Google arama teknolojilerinin gelişmesi için yayınlandı. MUM ilk olarak 2021 yılının Mayıs ayında yayınlandı. SEO (arama motoru optimizasyonu) oldukça önemli bir güncellemedir. MUM, yapay zeka ile birlikte çalışır. RankBrain gibi karmaşık arama sorgularını yanıtlar. 

MUM sistemi çok farklı dillerdeki sorguları anlar. Çok dillidir. Metne ek olarak, video, görüntü ve ses dosyalarını da anlayabilir. BERT ile ortak bir özelliği; T5 metinden metne çerçeveyi kullanıyor.

Bu güncelleme web site sahipleri için önemli. Arama deneyimini geliştirdiği için rekabetin de kızıştığı noktada iyi biliniyor olması gerekiyor. 

Google MUM tanıtırken; bilgileri anlamak için yeni kilometre taşı olarak bahsetti. HyperGrid Transformers: Çoklu Görevler İçin Tek Bir Modele Doğru makalesi çok görevli öğrenmede yeni bir yoldur. MUM algoritması birden fazla yeni bileşenden oluşur.

Bu giriş yazısından sonra MUM’u tanımlayıp SEO için öneminden bahsedelim.

MUM Güncellemesi Nedir?

MUM, çoklu görev birleştirilmiş model olarak tanımlanıyor. Arama motorları (Google, Bing, Yandex) kullanıcılar için daha iyi sonuçlar yansıtmayı hedefler. 

YouTube video
Google, MUM güncellemesini duyurdu.

Google, MUM güncellemesinin Bert’in, modelinin tam bin (1000) katı olduğunu vurguladı. İki teknoloji de NLP (doğal dil işleme) dayalıdır. MUM doğal dil işleme teknolojisinden daha fazlasını katıyor. Google arama sonuçlarını kullanıcı niyetine göre oluşturmayı daha iyi hale getiriyor. 

Google arama sonuçları yani SERP, anlamsal ve bağlam konusunda kullanıcı bilgilerini kullanır. Bazen sıralamalarda gördüğünüz bir site farklı birisi tarafından daha geride görünebilir. Bu tamamen, kişiselleştirme ile alakalıdır. Bunun en büyük kaynağı MUM olarak bilinir. Özellikle SERP snippet sonuçların daha basitleştirilmiş duruma getirilmesi Google MUM ile ilk hedefi oldu.

MUM algoritma özellikleri şöyle;

 • Çok dilli olma özelliği bulunur. 75 dile kadar anlamak için eğitilmiştir. 
 • Metin, resim, video ve ses dosyalarını anlayabiliyor.
 • Bilginin evrenselleştiği dünyada derinlemesine anlamı kolaylaştırıyor.
 • Arama kalitesi yönergelerini uygulayarak kullanıcı niyetini ön planda tutar. Bu sayede daha SERP sonuçlarında daha iyi gösterimler sunar. 
 • Farklı bir kaynağa göre de; arama işlevini verimli kılarak karbon ayak izini azaltmak için öğrenilen derslerin uygulanması özelliği taşır.

MUM algoritma güncellemesi en çok BERT’e benzetilse de MoSE’ye daha çok benzer. 2020 yılında paylaşılan bir Kullanıcı Etkinlik Akışları için Sıralı Uzmanların Çoklu Görev Karışımı makalesinde, MoSE ile bilgi bulunur. MoSE, kullanıcı niyetini ön planda tutar.

Bilindiği üzere normal aramalarda, sorgu ve bağlam vardır. Bir şeyler dizine eklenmiştir, kullanıcı aradığında alfabetik gibi parametrelere göre sonuçlar çıkar. Lakin Google’da bu durum böyle değildir. Kullanıcı niyeti ön planda tutulur. Bunun temelleri, BERT, rankbrain, MoSE ve MUM ile işlenmiştir. Doğal dil işleme burada aktif olarak kullanılıyor.

Google, bir sorgulama sırasında kullanıcının soru ve yanıt ihtiyaçlarını en iyi şekilde yansıtabilir. Bunu öngörebilen makine öğrenimi gücüne sahiptir. Mum güncellemesi nasıl çalışır sorusunun da aslında cevabını vermiş oldum.

Neler Yapılmalı?

MUM algoritması tamamen kullanıcı niyeti ile ilişkilendiriliyor. Arama sonuçlarını daha iyi yansıtmak için Google bu update ile daha sağlıklı sonuçlar almak istiyor. Kuantum teknolojiye sahip bilgisayarların (ticaret anlamında) 2029 yılında piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. O zamana kadar Google MUM, BERT gibi güncelleme ya da yama yaparak arama sonuçlarını iyileştirmek istiyor.

Web site sahipleri olarak bu güncellemeden bazı dersler çıkartmamız gerekiyor. Hem SEO hem de daha iyi web site performansı için çıkardığım bazı notlar;

 • RankBrain ile arama sorgusu iyice değişmişti. MUM ile site mimarisinde de değişiklikler oldu. Silo yapısının daha iyi sonuçlar oluşturduğunu gözlemlendi. Kısaca site mimarisinin değeri arttı.
 • SEO için semantik yapının önemi arttı. Schema, varlık, kelime ve bağlam bakımından topical değerlerin site içerisinde işlenmesi avantaj sağlıyor.
 • Kullanıcı merkezli arama daha çok kendisini gösteriyor.
 • Google, kullanıcı sorgularına daha kısa sürede yanıt buluyor. Bu nedenle tema, core web vitals değerlerinin de önemi arttı.
 • MUM algoritmasıyla birlikte resim, video ve ses anlaşıldığından web sitenizde içerik ile alakasız materyallere izin vermeyin.
 • 75 dile kadar anlayabilen güncelleme, farklı dillerden copy – paste metinleri de anlayabiliyor. Bu şekilde çalışmaktan vazgeçin.
 • Entity SEO gelişmeleri yapın.
 • E-E-A-T temelini kelimelere değil varlık ve konular ile oluşturun.
 • Keyword stuffing hatasından kaçınmaları gerekir. Anahtar kelime yamyamlığı konusunda da dikkat etmeli. Google tarafından bu durumların daha iyi anlaşılacağı unutulmaması gerek.

Buradan çıkartılacak en büyük dersler SEO alanında yenilikçi bir yapının inşa edildiğidir. Google, çok görevli çok modlu makine öğrenimi sistemi patenti ile sinir ağının önemini vurguluyor.

MUM Güncellemesi İle SEO Süreci

MUM algoritma güncellemesi kullanıcılar için daha az arama yapma, dil engellerini ortadan kaldırma ve sohbetimsi bir arama sonucu yansıtıyor.

Yabancılar SEO ile MUM farkının 10 mavi bağlantının üzerinde olduğunu vurguluyor. SERP sonuçlarındaki bu mavi sonuçlar okuyuculara bazı avantajlar sağlar:

 • Kullanıcı, “oyun hamuru” yazdığında oyun hamuru ile neler yapacağını, nasıl kullanacağını ve nerede bulabileceğini SERP sonuçlarında çıkartır.
 • Okuyuculara “oyun hamuru” ile ilgili terim bilgisi çıkartabilir. “Oyun Hamuru Etkinlikleri” gibi türlerini keşfedebilirler.
 • Film, görsel, video gibi sonuçlarda daha efektif ve çeşitli sonuçları SERP sonuçlarında yansıtır.

SEO için görüldüğü üzere birden çok noktası var. En çok site için SEO ve teknik SEO bu güncellemeden payını alıyor. SERP sonuçlarına oynayanların daha avantajlı olduğu da ortaya çıkıyor.

Google Arama Şefi John Mueller, “MUM güncellemesi sadece sıralama amacı taşımaz; fazlasını yapar.” dedi. Arama sonuçlarında daha fazla bilgi edinebildiğini ve kullanıcı niyeti kapsamında aktif rol oynadığını vurguladı.

YouTube video
John, “web sitelerini sıralamaktan fazlasını yaptığını ifade ediyor”
2.33 soru: MUM’un etki aramalarında yüzde kaçı daha iyi anlaması bekleniyor?

John Mueller: Hiçbir fikrim yok. O zamandan bu yana yüzdelik oranın değiştiğinden eminim. Çok amaçlı bir makine öğrenimi kütüphanesi gibidir. Sadece sıralama için değil. Çok ince şeyleri anlamak için kullanabiliriz.

Google tarafından çıkartılan BERT ve MUM yenilikleri web site sahipleri tarafından ilginç bir durumla karşılandı. SERP sonuçlarında kullanıcıya daha fazla bilgi göstererek web siteye gitme oranında azalma görüldü. Google, kullanıcının bir web siteye gitmeden daha fazla bilgi almasını istiyor.

Örneğin bu resimde Brad Pitt yazdığımda bir web sitesinde bulacağınız bilgileri SERP sonuçlarında yansıtıyor. Kullanıcılar web sitelere uğramadan daha fazla bilgi edinebiliyor. Müzik, dizi, film gibi durumlarda da geçerliği bulunuyor.

MUM guncellemesi
MUM güncellemesi ile varlık SEO önemi arttı.

Google’ın gelecekte SEO için nasıl kozlar göstereceğini görmek için algoritma güncellemelerini bilmek ve buna göre aksiyon almak şart.

MUM güncellemesi öncesinde; bert, penguen, hummingbird ve panda gibi güncellemelerin SEO için önemi oldukça büyük. Her bir yenileşme süreci arama sonuçlarında artı ve eksik kazanımlar oluşturuyor.

İçerik Kalitesini Artırmak

Benzersiz içerik oluşturmak Google için öncelikli hedefler arasında geliyor. Evergreen merkezli içeriklerin otoriteyi desteklediği biliniyor. SERP analizi yapıyorsanız, metin, ses ve video işlenmesinin güven ve otorite temelini artırdığını unutmamalısınız.

Google, entity ve topical konular hakkında mum güncellemesi ve teknolojisini aktif olarak kullanır. Çok dilli yapısı bağımsız veri madenciliğini de oluşturur. Yapay zeka destekli bu durum silo yapısının da önünü açıyor. Web site sahipleri UX (kullanıcı deneyimi) geliştirmek için bir takım adımlar atması gerekiyor. Semantic yapı ve deeph click oranının az olması tavsiye edilir.

Kitlenizi memnun edecek içeriklere yönelin. MUM teknolojisi çoğu şeyi anladığından kullanıcının geri dönüşünü de bilecektir. Yazıyı geliştirmek, otorite oluşturacak makalelere yer vermek her zaman ilk hedefiniz olmalı.

Materyal Desteği Sağlayın

Küresel çevrimiçi popülasyonun %100’ü mobil cihazda 27’si sesli arama kullanıyor . Oldukça yüksek bir rakam. Google bu verilere göre bert ya da mum’u geliştiriyor. Doğal dil işleme göz alındığında sohbete dayalı içerik oluşturmanız gerekir. Bunun için anahtar kelime araştırmasını daha geniş çerçevede oluşturun.

 • Yazı paylaşım sonrası izlenecek adımları takip edin.
 • Ses, video ve görüntü konusunda kullanıcı deneyimine öncelik tanıyın.
 • Yapabiliyorsanız videolar için video transkript oluşturun.
 • Dijital asistanları web sitenize entegre edin.

SEO sadece bir adımdan oluşmuyor. Bunun için yazılarınızı, sitenizi kullanıcı deneyimine öncelik verirken yapay zeka güncellemesini de es geçmeyin.

Genel Bir Değerlendirme – Sonuç

John Mueller’in aktif olarak reddit kullandığını biliyoruz. MUM güncellemesi ile SEO biteceği yönündeki tartışmalara Mueller, son noktayı koydu.

SEO’nun her zaman devam edeceğini ifade ediyor.

Bugün, SEO devam edecek. Lakin algoritma olarak MUM güncellemesi değişim göstererek kendini yenileyecek. Anahtar kelime odaklı bir site yerine varlık temelli bir site hedefi ile başlamalısınız.

Her zaman bir site inşa ederken, yazı yazarken şu soruyu kendinize sormalısınız: “Okuyucu bu siteden fayda sağlayacak mı?”

MUM ya da çekirdek güncellemelerini takip edeceğiniz adresleri paylaşmıştım. Buraları aktif olarak takip ederseniz SERP sonuçlarında oynaklık ya da güncelleme olduğunda sonuçları görebilirsiniz.

MUM güncellemesi ile herhangi bir sorunuz bulunuyorsa yorumlarda sizi bekliyor olacağım.

Fatih Odacıoğlu

Kocaeli Üniversitesi'nden lisans derecesiyle mezun oldum. 4 yıl süren eğitim dönemimde başladığım SEO süreci; deneme, öğrenme ve araştırma ile devam etmektedir. Şu an farklı bir meslek ile uğraşsam da, kalbim SEO için atmaya devam ediyor. Belki 100 kez hata yapmışımdır, ancak her hata bana bir şey öğretti. SEO konusunda farklı firmalarda görev aldım ve analiz yeteneğimin faydalarını gördüm. Bir makaleyi genellikle 4-5 saatte yazmaktayım. Bu süre, araştırma, rakip analizi ve makaleyi tekrar okuma gibi faktörleri içeriyor. Tüm bu adımlar, sadece güvenilir bir SEO sitesi sunmak amacıyla yapılıyor. Güvenmediğiniz bir platformda yer almak istemezsiniz, değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu