Bu siteden tanıtım yazısı almak ister misiniz? Fatihodaci14@gmail.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz. (İlk çıkışlar sizin sitenize olabilir..)

SEO

Anahtar Kelime Doldurma (Keyword Stuffing)

Sıralama faktörü olarak anahtar kelime doldurma ya da keyword stuffing eskiden sık sık kullanılan bir teknikti. Lakin Google gözünde spamdexing olarak değerlendi. Arama motorları güncellemeler ile daha doğal olan siteleri ödüllendiriyor.

SERP sonuçlarında bir zaman rağbet gören bir taktikti. Çok sık kullanmak ve Google örümceklerine içeriğin bu kelimede sinyal amasını sağlama amacı taşıyordu. Lakin Google tarafından gelen güncellemeler ile bu tamamen değişti.

Google penguen, BERT ve RankBrain ile bir web sitenin neyle ilgili olduğunu anlıyor. Buna ek olarak MUM güncellemesi BERT’in tam 1000 katı özelliklere sahip. Hummingbird güncellemesi arama motorları için içerik yazmaktan insanlar için içerik yazmaya yönelmesinin kaynağı. Arama motorları için değil insan için içerik yazın.

Kıssadan hisse; spamdexing çalışmaları bize belki kısa vadede sonuç sağlar uzun vadede sıralama kaybı, ceza gibi dönütler olur.

Kısa vadede bu şekilde değerlendirebiliriz. Uzun vadede ise; Google bombing dediğimiz bir olay ortaya çıkıyor ki bu sizin sıralamanızı yerinden edebilir.

Bir siteye oldukça sık anahtar kelime ekleme onaylanmış bir spamdır. Emek, zaman belki de para harcadığınız sitelerinizde hile yapmak bir çare olmayacaktır. Google Arama Merkezi tarafından paylaşılan bilgi şöyledir:

Anahtar kelime doldurma, Google arama sonuçlarındaki sıralamalara müdahale etmek için bir web sayfasının anahtar kelimeler veya sayılarla doldurulmasını ifade eder. 

Anahtar kelime doldurma Google gözünde onaylanmış bir spamdır.

SEO sürecinde hızlı bir organik trafik kazanma amacıyla sık sık hedeflenen kelimeyi kullanmak çözüm değil.

Bilmeden ya da bilerek, en çok anahtar kelime doldurma gerçekleştirilen türler ise şöyle

  • Anchor Text: Çapa metinlerde sık sık kullanmak keyword stuffing’e davet çıkartır.
  • Başlık: h1, h2, h3 gibi başlık yapılarında hep aynı kelime öbeğini kullanmak size fayda sağlamaz.
  • Yazılarda: Yazı içerisinde cümle anlamı dışına çıkartan lexical ve semantic bir yapıdan faydalanmadan hedeflenen kelimeyi kullanmak sıralama cezası olarak geri döner.
  • Meta description: Açıklama bölümlerinde sık sık aynı kelimeyi kullanmak
  • Resim altı: Resimlerin altına eklediğimiz yazılarda buna dahil

Ayrıca bir parantez açarsam; anahtar kelime doldurma ile anahtar kelime yamyamlığı aynı şeyler değildir. Doldurma daha naif kalır. Anahtar kelime yamyamlığı, hileli ve spam benzeri tekniklerle arama motorlarını kandırmayı amaçlayan durumdur.

Google Anahtar Kelime Doldurma İçin Ne Söylüyor?

İlk olarak bunu John Mueller mastodon sitesinde cevapladı. Bunun bir fayda getirmediğini 90’lı yıllarda olmadığını ifade etti. Mastodon aracılığıyla yaptığı açıklamada şöyle ifade etti.

anahtar kelime doldurma google icin bir spam
anahtar kelime doldurma (Keyword Stuffing) google icin bir spam

Bir odak kelime optimizasyonu yapacaksak ilk olarak başlayacağımız yer yazıları tekrar gözden geçirmek. Yazılardaki okuma oranını tespit etmemiz gerekiyor. Doldurma sürecinde cümlede anlam kayması, anlatım bozuklukları tespit edilmesi lazım.

Anahtar kelime şablonu çıkartmamız gerekiyor. Bunun için şöyle bir yol çizebilirsiniz: Excel ile bir çizelge oluşturabilirsiniz. İnsanlar ne soruyor, eş anlamlı kelimeler, farklı metriklerden araçlar ile anahtar kelimeye farklı bakış açısı kazanmanız gerekiyor. Hem cümle anlamı için iyi bir gelişme olur hem de kelime spam işlemi yapmamış olursunuz.

Keyword stuffing için SERP sonuçlarından mutlaka yararlanmalısınız. Rakip analizi yaparak rakiplerinizin bu kelimede türevleri neler olmuş, eş anlamlıları gibi seçenekleri makalelerinde değerlendirdilerse not alıp süreç yönetmeliyiz. Kesinlikle rakip analizi yapmadığımız bir yazıya, backlink çalışmalarına başlamıyoruz.

ChatGPT yardımı alabiliriz. Cümle öbeklerini yapay zeka ile paylaşarak daha mantıklı cümle kurmasını talep edebiliriz.

hemingwayapp ya da keyword surfer gibi programları kullanabiliriz. Hem cümlede anlam, uzunluk bakımından bize yönerge sağlar hem de doldurma gibi bir sorunu çözmede nitekim yardımcı olur.

Ayrıca, Google doğal dil işleme teknolojilerini aktif olarak kullanır. Buradaki sinir eşleştirme sistemine ihanet etmek istiyorsanız anahtar kelime doldurma yapabilirsiniz. Sinir eşleştirme ağı teknolojisi yapay zekanın aktif olarak kullanıldığını gösteriyor.

Keyword Stuffing Semrush İle Engellemek

Anahtar kelime doldurma sürecini engellemek istiyorsak ilk olarak sağlıklı bir araştırma yapmalıyız. Birçok noktada buna dikkat ediyorum. Örneğin anahtar kelime altın oranı çalışması yaparak doğru odak noktası buluyorum. Ardından bir süreç başlatıyorum. Rastgele, sağdan soldan duyma ile bir yazı sürecine başlamıyorum.

Bu başlığın diğer başlıktan ayrılan yönü eyleme yönelik olması. İlk olarak Google dork bölümüne sık sık kullandığımız şu ifadeye yazacağız: [anahtar kelime] site: [“kendi sitemiz”] ve sonuçlara bakmalıyız.

Bir başka yöntem ise; Semrush SEO Writing Assistant Bu bölüme girdikten sonra sağ taraftaki anahtar kelime bölümüze mümkünse hedeflediğimiz odak kelimeyi yazıyoruz.

semrush ile keyword stuffing
semrush ile keyword stuffing engellemesi yapmak oldukça kolay

Akabinde ülke, bölge gibi seçimleri yapıp tamam diyoruz. Karşımıza çıkan anahtar kelime örneklerini cümle içerisinde, cümle anlamı bozulmayacak şekilde kullanarak bu duruma engellemeye çalışıyoruz.

semrush ile keyword stuffing engelleme
semrush ile keyword stuffing engellemek için farklı anahtar kelimeleri cümle içerisinde anlam bozulmayacak şekilde kullanıyoruz.

Anahtar Kelime Doldurmaya Karşı Yapılacaklar

Gereksiz yere paragraflara anahtar kelime doldurma aslında planlanmamış bir içerik ile ortaya çıkıyor. İlk olarak anahtar kelime araştırmasında bir plan ortaya koymalıyız. Neyi araştıracağımızı, insanlara neyi aktarmak istediğimizi bilmemiz gerekiyor. Ardından yazı kısmına geçtiğimizde kendimize bir amaç koymalıyız. 10x mi, evergreen gibi bir makale mi kaleme alacağız yoksa baştan savma bir yazı mı?

Bir plansızlık bu süreci tetikliyor. Yazmak için mi yazıyoruz bunu bilmek gerekiyor.

Anahtar kelime doldurma operasyonuna karşı yapılacak en büyük adım gereksiz yere kelime sayısını artırmamak gerekiyor. Blog uzunluğu bir sıralama faktörü değil. İdeal bir çerçeve de bulunmaz. Bu yüzden lüzumsuz yere blog yazılarınıza anahtar metin ekleyerek kelime sayısı yükseltmeyin.

Anahtar kelime seçimini de özenle yapmamız lazım. Eş anlamlısından nasıl arandığına kadar detayları inceleyip yazılarımıza serpiştirmemiz gerekiyor. Burada kullanıcı niyeti ön planda. Kullanıcının gözünü boyamak yerine ona, istediği yazıyı paylaşmalısınız.

Süreci yönetirken birden fazla kaynaktan yararlanmak bu spamdexing için iyi bir tercih. Anahtar kelime doldurma yazımız hem bilgiye hem de eyleme yönelik oldu. Şuan, güncel olarak keyword stuffing karşı bir tools bulunmuyor. Bunun için de manuel olarak araştırmak, analiz etmek gerekiyor.

Fatih Odacıoğlu

Kocaeli Üniversitesi'nden lisans derecesiyle mezun oldum. 4 yıl süren eğitim dönemimde başladığım SEO süreci; deneme, öğrenme ve araştırma ile devam etmektedir. Şu an farklı bir meslek ile uğraşsam da, kalbim SEO için atmaya devam ediyor. Belki 100 kez hata yapmışımdır, ancak her hata bana bir şey öğretti. SEO konusunda farklı firmalarda görev aldım ve analiz yeteneğimin faydalarını gördüm. Bir makaleyi genellikle 4-5 saatte yazmaktayım. Bu süre, araştırma, rakip analizi ve makaleyi tekrar okuma gibi faktörleri içeriyor. Tüm bu adımlar, sadece güvenilir bir SEO sitesi sunmak amacıyla yapılıyor. Güvenmediğiniz bir platformda yer almak istemezsiniz, değil mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu