Bu siteden tanıtım yazısı almak ister misiniz? Fatihodaci14@gmail.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz. (İlk çıkışlar sizin sitenize olabilir..)

SEO

Bing SEO Nasıl Yapılır?

Bing SEO araştırması yapan birçok insan görüyorum. SEO (arama motoru optimizasyonu) Google için tanınsa da Bing için de önemlidir. Bir web site sahibi sadece Google ile yetinmez. Çünkü pazar payını genişletmek web site sahibine fayda sağlar; daha çok ürün satar, yazılarını daha fazla insan okur.

Eğer Bing arama motorunda optimizasyon çalışmaları gerçekleştirecekseniz bazı kilit noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Google ile aynı noktaları bulunsa da temel olarak birçok noktada ayrışıyorlar.

İkisinin de ortak bir noktası bulunuyor: doğal dil işleme (NLP) oldukça önem vermeleri. İki dev şirketin de kendilerine ait birer chat botları bulunuyor. ChatGPT ve Bard bu konuda insanlara yardım ediyor. İnovasyondan kaçmadan onu kullanarak web sitelerini arama motorlarına uygun hale getirmek gerekiyor.

Statista verilerine göre Google için arama motoru pazar payı 2023 yılı itibariyle yüzde 83’tür. Lakin Bing (Microsoft) için bu değer sadece yüzde 8 olarak ölçülmüştür.

bing market degeri
bing market degeri

Biliyorsunuz ki kısa bir süre önce Google için SEO check list paylaşmıştım. Birçok noktada Bing ile Google ayrılsa da pazar payı bize net gösteriyor ki Google bu alanda uzun süre lider kalacak.

Bing Webmaster rehberi için bir video paylaşıldı. Search Engine Land tarafından paylaşılan bu video Bing için SEO kalitesini ortaya çıkartıyor. Farklı farklı bilgi ve tecrübe ile rakip analizi yapmanın imkanı ortaya çıkıyor.

YouTube video
Bing SEO için en gelişmiş rehber video

Eğer bing SEO için araştırma yapıyorsanız en çok detay içeren video budur. Rehber bi’ video olması ve oldukça fazla detaya yer verilmesi çarpıcı niteliktedir.

Bing SEO vs Google SEO

Bing SEO tanımını yapmak ne olduğunu aktarmak daha nesnel bir yaklaşım olacaktır. Bing SEO tam olarak, Microsoft’un elinde bulundurduğu Bing için bir web siteyi arama sonuçlarında belirli bir seviye atlatmayı hedeflemektedir.

Bir siteniz var ve bu sitenizin müşterilerle tanışmasını istiyorsunuz lakin sizin gibi 15955 tane daha site var. Bu sitelerden ayrılıp birinci sayfada yer olmasını sağlayan temel şey SEO’dur. Google için değerli olsa da Bing için de arama motoru optimizasyon çalışmaları değerlidir.

İlk olarak Bing SEO ile Google SEO arasındaki farkları bulalım. Çünkü bir şeyi daha iyi incelemek için rakiplerine bakmak gerekir. Her olayda bu böyledir. Google SEO birçok yönden Bing’den ayrılır. En önemli fark; Google, backlink (geri bağlantı) daha çok önem verir. Birçok Google alanında uzman röportaj verirken backlink sisteminin en önemli üç sıralama faktöründen biri olduğunu söyler. (diğerleri; rankbrain ve içeriğe dayalı kusursuz site yapısı)

Bing ise backlinklere oldukça az değer verir. Daha az geri bağlantıya sahipseniz daha çok sıralama kayıt edeceğiniz anlamına gelmesin. Buradaki temel nokta; spam linkler üzerine. Ne kadar çok bağlantı edinmeye kalkışırsanız Bing SEO konusunda da o kadar geri kalırsınız.

Eğer Bing için SEO nasıl olmalı diye düşünüyorsanız ilk okumanız gereken yazı; Bing Webmaster Guidelines olmalıdır. Burada açıklanan detaylar şöyle;

 • Bing arama motoru sitenizi nasıl bulacağına, tarayacağına ve index alacağına dair bilgiler
 • Sayfaların Bing için ne anlama gelmesini sağlama yöntemleri
 • Yasaklı olan bilgileri öğrenme

Bu adımlar özellikle Microsoft’un Bing adlı arama motoru için SEO kalitesini ve bilincini artırmaya yönelik olduğu görülüyor.

Bing SEO ile Google SEO arasındaki farkları tablo ile göstermek daha doğru olur.

Sıralama FaktörüBingGoogle
Önemli Web VerileriHayırEvet
Meta açıklamadaki anahtar kelimelerEvetHayır
Domain uzantısı (.gov, .edu)EvetHayır
SERP sonuçlarını güncellemeDaha sıkDaha az
Kullanıcı deneyimiÇok önemliÖnemli
BacklinkHayırEvet
Anchor textEvetHayır
Site hızıEvetEvet
Bing SEO ile Google SEO arasındaki temel farklar

Burada yazan bazı detayları açıklayacağım. Ama kilit noktaların bu sıralama faktörleri olduğunu bilmeniz gerekir. Bing pagerank değerine daha çok önem veriyor. Bu sayede sayfa yapısı, silo sistemi ve örümcek ağı daha çok ön planda oluyor. Google için de örümcek ağının ve silo yapısının önemli olduğundan bahsedebiliriz. Fakat, gov ve edu uzantıyı dikkate alması bing arama motorunun bu konuya öncelik verdiğini ifade edebiliriz.

Bing SEO için Kriterler

Bing arama motoru için çalışma yapmak bazı durumları dikkate almanız gerekiyor. Google ile farklarını bahsettik lakin paylaşacağım birçok madde Bing seo ile google seo arasındaki rekabet ile ortaya çıkıyor.

Bing için burada yer almayan kriterler de mevcut. Google’ı anladığımız gibi Bing’i de anlamak gerekiyor. Doğal dil işleme çeşitleri, makine öğrenimi, SERP sonuçlarını belirleyen patentler Bing SEO için kritik bir değerdir.

Detaylı olarak Bing arama motoruna etki eden SEO süreçlerini ve kriterlerini inceleyelim.

Sosyal Medya Sinyalleri

Google için sosyal medya sinyalleri bir sıralama faktörü olarak kabul edilmiyor. Belki ileride daha güçlü algoritma güncellemeleri gelirse konuyu revize ederim. Bing için sosyal medya sinyalleri önemli.

Google sosyal medya sinyallerini neden sıralama faktörü olmadığını video ile açıklamıştır.

YouTube video
Google, sosyal medya sinyallerinin SERP sonuçlarını etkileyen bir sıralama faktörü olmadığını ifade ediyor.

Bing Web Yöneticisi Yönergeleri adlı makalede sosyal medya trafiğinin, sinyallerinin ön planda olduğunu görebiliyoruz. Google ile Bing için ayrılan noktalardan bir tanesi de bu noktaydı.

Site Haritası Gönderme

Aslında Bing SEO sürecini başlatan ilk nokta Bing arama motoruna site haritası göndermek. Bing Webmaster Tools bölümüne kayıt olduktan sonra site haritası gönderebilirsiniz. Google ile içe aktar yaptıysanız bu durum otomatik gerçekleşecek.

bing seo icin site haritasi
Bing SEO için site haritası göndermek

Eğer manuel şekilde gönderecekseniz yapmanız gereken oldukça basit. Site harita linkinizi görselde yer alan yere yapıştırmanız yeterlidir.

Bing site haritası konusunda web site sahiplerine ayrıca bi’ özellik tanır.

Bing site haritalarında kaliteli içeriği yansıtır

Glenn Gabe aktarımına göre, içerik kalitesi net olarak görüntülenebiliyor. Bing için XML sitemap daha önemli olurken Google için ise; hem XML hem de HTML sitemap’ler önemlidir.

IndexNow Plugin

Bing için oldukça mühim araçlardan bir tanesi de IndexNow eklentisidir. Bu eklenti, sitenizde paylaştığınız yazıları, ürünleri anında Bing arama motoruna bildirir. Eğer az yazı paylaşan biriyseniz bunu manuel olarak yapabilirsiniz.

Bing bunu otomatikleştirmek için Wordpress sistemlerine bir eklenti ayarlamıştır.

indexnow plugin
indexnow plugin

IndexNow Plugin eklentisini Wordpress sitenize basit bir şekilde entegre ederek sisteme ayak uydurabilirsiniz.

indexnow aracının faydasını anlatan bir paylaşım.

SEO için önemi ise oldukça mühim. Sitelerin Bing arama motoru için daha çabuk taranmasını sağlıyor. Bu sayede, kullanıcılarınız Bing aracılığıyla sitenize daha erken erişim sağlayabilir.

Anahtar Sözcük Araştırması

Google ve Bing, SEO alanında en ayrıştırıcı noktalarından bir tanesi de sunduğu hizmet kalitesi. Google web site sahiplerine direkt olarak anahtar kelime araştırması sunmaz. Bunu, Google suggest ile öğrenebilirsiniz ki o, Bing’de de mevcut.

Eğer Google için anahtar kelime araştırması yapıyorsanız daha önceden paylaştığım 50 sayfalık slaytı okumanızı tavsiye ederim. Rankbrain temelli hazırladığım bu slayt, semantic ve lexical bir mekanizmaya dayanıyor.

Bing webmaster tools bölümünde anahtar kelime araştırması bulunmaktadır. Anahtar sözcük araştırma olarak geçen bu sistem, aranan kelimeyi, aranma hacmini, hangi ülkede ne kadar arandığını göstermektedir.

anahtar sozcuk arastirma
Bing Webmaster Tools bölümünde yer alan anahtar sözcük araştıramsı

İlgili anahtar kelime önerileri de sunarak topical map oluşturmasını da sağlar. Bunu en son Semrush Keyword Manager bölümünde değinmiştim. Soru anahtar kelime örnekleri de sunarak kullanıcı sorularını da görmenizi sağlar.

Özellikle ChatGPT ile SEO yapıyorsanız mutlaka Bing’in bu anahtar sözcük araştırmasını kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü Bing ai chatbot bazen eksik kalabilir. Buradan fikir, aranma hacmi gibi konuları görmeniz netleşir.

Bing Bağlantıları Reddetme Özelliğini Kaldırıyor

Microsoft, Bing arama motorunda bağlantıları reddetme özelliğini Eylül 2023 itibariyle devre dışı bırakmaya karar verdi. Açıklanan makaleye göre; 2012 yılında tanıtılan bu özelliğin SEO alanında yardımcı olduğunu ama teknolojinin gelişmesiyle artık buna gerek kalmadığını ifade etti.

Artık Bing webmaster tools aracılığıyla bağlantı reddetme özelliğini kullanamayacaksınız. Peki bu SEO için neyi ifade ediyor;

 • Bing artık spam bağlantıları daha iyi analiz edip sitenize yansıtabiliyor.
 • Hangi linkin spam hangi bağlantının doğal olduğuna karar verebiliyor.
 • Doğal dil işleme ve makine öğrenimi konusunda kusursuz olan Bing, kullanıcıların bağlantı reddetme durumuna vakit harcamasını istemiyor.
 • Kaliteli içeriğin önemi artıyor; çünkü artık spam backlinklerle uğraşmayacaksınız.

Bağlantı reddetme bölümünü Google şuan kaldırmadı. Bing ileriye yönelik sağlam bir hamle yapsa da tercih oranı Google göre az olduğu aşikar.

302

Bing için bir yönlendirme kullanacaksanız 302 yönlendirme biçimini tercih etmeyin. Bunun yerine 301 yani kesin yönlendirme tercih edin. 302 yönlendirme bilindiği üzere; geçici olarak bir bağlantının farklı bir bağlantıya yönlendirme işlemidir.

Bing bir makalesinde 301 yönlendirmenin 302’den daha iyi olduğunu açıklamıştır. Teknik SEO bakımından oldukça mühim durumdur. Bing 302 yönlendirmesini birkaç kez taradıktan sonra bunu otomatik olarak 301 yönlendirme olarak görür.

Birkaç kez tarama işlemini ne kadar sürede yaptığı belirtilmiyor. 1 gün içerisinde de olabilir 1 saat de 1 hafta da. Siz yine de bing için optimizasyon çalışmaları yapıyorsanız 302 yönlendirmesini tercih etmeyin.

Hreflang

Google için hreflang daha önemli. Lakin Bing için bu durum aksinedir. Hreflang aslında ülke ve dil belirtisi yapar. Bu sayede siteniz hangi pazarda, SERP sonuçlarında çıkacağını da yansıtır. Fakat Bing bu durumu sinyal olarak ele almıyor.

Microsoft Bing ekibinden Fabrice Canal, 2020 yılında x üzerinden bir tartışmada bu durumu ifade etmiştir. Burada, “hreflang aslında Bing’deki içerik dilinden çok daha zayıf bir sinyaldir.” ifadesini kullanır.

Fabrice, hreflang kullanımını Bing için zayıf bir sinyal olarak değerlendiriyor.

Fabrice’nin aktardığına göre hreflang kullanımı Bing arama motoru için zayıf bir sinyal belirtisidir.

Mobil Uyumluluk

Mobil uyumlu web site hem Google hem de Bing için önemli. Çünkü iki arama motoru devinin de kendisine ait mobil uyumluluk taraması bulunuyor.

bing cihaz uyumlulugu test araci
bing cihaz uyumlulugu test araci

Bing cihaz uyumluluğu test aracında incelenen noktalar sırasıyla şöyle;

 • Web site sayfasının mobil uyumlu olup olmadığı (responsive)
 • Web site sayfasının mobil cihazlarda taşıp taşmadığı
 • Metnin okunacak kadar küçük olup olmadığı
 • Sayfadaki bazı kaynakların engellenip engellenmedi (ajax.php örneğin)
 • Yakınlaştırma ayarlarının doğru yapılıp yapılmadığı
 • Bağlantılar birbirine yakın mı ve okunacak kadar büyük mü

Bu bilgileri Google için de görebiliriz.

https://www.bing.com/webmaster/tools/mobile-friendliness adresinden Bing için mobil uyumluluk testi yapılabiliyor.

Testin en önemli noktası aslında bir ipucuyu da oluşturuyor. Test yaptığınız bölümün en altında bir not bulunuyor. Not tam olarak şöyle;

Bing arama sonuçlarında daha yüksek sırada olmanıza da yardımcı olabilir.

Bing mobil uyumluluk bölümünden

SEO için de ipucu sağlarken web site sahiplerinin buna dikkat etmesi gerekir.

Meta Anahtar Kelimeler

Bing için SEO çalışması yapıyorsanız en önemli noktalardan bir tanesi de meta anahtar kelimelerdir. Google için bunun bir anlamı ve değeri yoktur. Hatta spam olarak değerlendirilir. Bing için bu durum tam tersidir. Doğru meta keywords kullanımı Bing için sıralama aldıracak faktörler arasında yer alır.

Robots.txt

Bing ve Google için robots.txt optimizasyonu önemlidir. Google için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve Googlebotları robots.txt dosyasını oldukça sık ziyaret eder. Robots.txt gelişmelerine göre sitenin kaderini belirler. Fakat Bing için bu durum daha yavaştır. Robots.txt dosyasını Google’a göre daha yavaş ziyaret eder.

Google robots.txt dosyasını daha denetleyici ve kesin bir bakış açısıyla denetler. Yazdığınız direktifler Google SEO için oldukça önemlidir. Bing de bu durum başkadır. Bing SEO çalışması yapacaklar Bing arama motoru robots.txt daha az ziyaret ederken bazı direktifleri de kesin değil yorumlama ile karşılaştırır. Bu da disallow ettiğiniz bazı sayfaların Bing SERP sonuçlarında görünmesine yol açabilir.

SEO Check list içerisinde de değindiğim bir konu var; robots.txt dosyasında sitemap eklenmeli mi? Google için bu durumu ele alıyorsanız aynı şekilde Bing için de almalısınız.

Bing için Görüntü Optimizasyonu

Bing sisteminde görüntü için arama motoru optimizasyonu yapmak istiyorsanız Google ile benzer durumlardan geçmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Temel farklılıklar olsa da Google için neler yapıyorsanız aynısını da Bing için yapmalısınız.

Bing görüntü ve video optimizasyonu konusunda en başarılı video ise aşağıda yer almaktadır.

YouTube video
Bing görüntü ve video opt. nasıl çalışır

Bu videoda, uygunluk ve en önemlisi alakanın Bing için kritik bir nokta olduğu vurgulanıyor. Bir sitede 6 tane resim var ve 6’sı da aramaya uygunsa hepsinin Bing image bölümünde yer alacağı anlatıyor.

Bing ile Google arasındaki benzer durumları içeren şablon aşağıdaki bağlantıda yer almaktadır.

Bing ve google resim optimizasyonu

Bu konuda bana yardımcı olan yapay zeka aracı Bard’a teşekkür ederim.

Görüntü optimizasyonu konusunda kaliteli resim kullanmak ve resim altı yazısını doğru oluşturmak oldukça önemli. Eğer resim altına ne yazacağınızı tam olarak bilmiyorsanız Cloud Vision API aracını kullanarak yüklediğiniz resimlerin neler içerdiğine bakabilirsiniz.

Bing SEO için Genel Değerlendirme ve Kapanış

Bing SEO alanında çalışma yapmak, web sitenizi orada yüceltmek istiyorsanız en önemli kriterin kaliteli içerik olduğunu unutmayın. Bing arama motorunun SERP sonuçlarında bir kelime yazdığınızda farklı farklı dilleri görme ihtimaliniz oldukça yüksek. Google bunu sinir eşleştirmesi ile atlatabiliyor lakin Bing bu konuda biraz daha zayıf. Bu yüzden anahtar kelime araştırması yaparken yelpazenizin çok geniş olması gerekir.

SERP sonuçları Google göre daha efektiftir. Aslında araştırmalar şunu da gösteriyor: Bing için SEO uzmanı bulmak daha zor. Maliyetinde bi’ o kadar fazla olması talep arz dengesinden kaynaklanıyor.

Bu yazımda Bing SEO çalışması yapacak kişilere tavsiyeler, methiyeler araştırılarak hazırlanan bilgiler paylaşılmıştır.

Fatih Odacıoğlu

Kocaeli Üniversitesi'nden lisans derecesiyle mezun oldum. 4 yıl süren eğitim dönemimde başladığım SEO süreci; deneme, öğrenme ve araştırma ile devam etmektedir. Şu an farklı bir meslek ile uğraşsam da, kalbim SEO için atmaya devam ediyor. Belki 100 kez hata yapmışımdır, ancak her hata bana bir şey öğretti. SEO konusunda farklı firmalarda görev aldım ve analiz yeteneğimin faydalarını gördüm. Bir makaleyi genellikle 4-5 saatte yazmaktayım. Bu süre, araştırma, rakip analizi ve makaleyi tekrar okuma gibi faktörleri içeriyor. Tüm bu adımlar, sadece güvenilir bir SEO sitesi sunmak amacıyla yapılıyor. Güvenmediğiniz bir platformda yer almak istemezsiniz, değil mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu