Arkadaşlar, nesev sadece SEO alanındaydı. Fikrimi değiştirdim. Farklı konularda araştırma yazıları da ekleyeceğim. Amacım; ara sıra web sitesinde yazı okumak isteyen meraklıları yakalamak. Yazı tarzımı anladıysanız mutlaka detaylı kaynaklı içerikler oluşturuyorum. Yeni yazı örnekleri şöyle olacak; Kuzey Kore Füzeleri nereye kadar gidebilir, Mubi nasıl büyümeyi yakaladı yani Kurzgesagt tarzı.

SEO

Domain SEO Faktörü Mü? (Geniş Rehber)

Domain SEO faktörü, sıralaması ya da sinyali mi? Temel olarak bakarsak hiçbiri. Google gözünde alan adının sıralamada avantaj sağlama durumu bulunmuyor. Farklı başlıklar altında inceleyeceğimiz bu konuda Google mühendislerin paylaşımlarından yararlanacağız. TL;DR için tablolar halinde net bilgiler sundum.

Domain ya da Türkçe ifade ile alan adı, bir web sitenin ilk adımıdır. nesev.net gibi türevler ilk olarak 1985 yılında alınmaya başladı ve şuan milyonlarca bulunuyor. Bir sıralama, sinyal, avantaj durumu oluşturmayan bu alan adının tek amacı: marka! Domain ≠ SEO bir durum mevcut.

https://nesev.net/seo/ bölümünde alan adından daha önemli unsurlar, dikkat edilecekler yer alıyor.

Google mühendisi John Mueller’in farklı zamanlarda yaptığı açıklamalara göre Alan adının SEO faktörünü değerlendireceğiz. Farklı farklı başlıklar altından optimizasyon öncesi merak edilen bu kriteri masaya yatıracağız. Değineceğimiz konularda alan adının uzunluk, yaş, uzatma gibi durumların Google gözünde olumlu tarafı olup olmadığına bakacağız. Nihai bir kılavuz oluşturma amacındayım çünkü bilgi kirliliği mevcut.

Bu yazımızdaki avantajımız Google kaynaklarını direkt olarak sunacağım için farklı bir sayfa, kişiden bilgi edinmenize gerek kalmayacak. Domain SEO etkisi konusunda yine de sorunuz bulunursa yorum bölümünde hatırlatın.

Domain SEO faktörü mü, sıralama avantajı mı: Domain otoritesi bir SEO faktörü değildir. Şimdi detayları kaynakları ile öğrenme vakti.

Buradaki tüm yazıları okuduğunuzda birçok alan adının SEO faktörü olmadığını anlayacaksınız. Peki alan adı ile SEO arasında nasıl bir bağ bulunuyor? Doğrudan bir bağ bulunmuyor. Kullanıcıya güvene iten sebepler biraz daha etkiliyor. Bir alan adının en büyük avantajı kısa sürede marka olabilmesi. Belki dikkat etmişsinizdir; bazı sayfalar hiçbir güncelleme almadan sıralama alır. Bunun en büyük nedeni RankBrain ve marka kimliği.

Alan adı da marka kimliği için muhteşem bir kaynaktır. Lakin arama motorları için nitelikleri oldukça düşük. Başlık başlık alan adı ile SEO arasındaki ilişkiye bakalım.

Domain Uzunluğu Bir SEO Faktörü Mü?

Domain uzunluğu ve SEO bir bütün oldu ve birçok kez karşıma çıktı. Alan adı konusunda uzunluk ya da kısalık faktör değildir. Sinyali de değildir. Google analisti John Mueller bu duruma twitter üzerinden bir açıklama yaptı. 2021 yılında yapılan açıklamada uzun bir alan adı almanın kısa alan adıyla hiçbir farkı bulunmaz.

Alan adı uzunluğu SEO avantajı sağlar mı?
Galiba TL;DR için bu şekilde tablo yapmam iyi olabilir.
Google analisti John Mueller, alan adı uzunluğunun bir seo faktörü olmadığını ifade etti.

Buradaki en önemli durum marka kimliği. insan sınırlamaları ve hafıza nedeniyle marka oluşturmak için daha iyi sonuç verme eğilimindedir. Arama motorlarında uzun-kısa alan adı faktörü bulunmaz.

Google Alan adı Yaşını Önemsiyor Mu?

Domain yaşı bir seo sıralamada avantaj sağlar mı diye düşünüyorsanız Google tarafından birçok kez açıklama yapıldı. Bu sorunun cevabı net olarak alan adı yaşının bir sıralama faktörü olmadığını açıkladı. 1985 yılında ilk domain kayıt edildi. O gün bir domain alsaydınız ve tamamen boş olarak kalsaydı bir etkisi olmazdı. Bugün bir domain alıp başlarsanız eskiyle aynı değere sahip.

Domain yaşı SEO faktörü müdür?

Eski sitelerin bağlantı ve yetki sinyalleri sıralamaya girmesini kolaylaştırıyor. Örneğin; 2004 yılında bir blog sitesi açtınız ara sıra da olsa bir şey eklediğinizde bu geçerli. Hiçbir şey eklemediniz ve boş bir şekilde duruyorsa bunun bir kolaylığı olmaz. Google de bunu açıklıyor.

YouTube video
Google domain yaşını nasıl belirliyor ve sıralama için önemli mi?

Alan adı yaşının hiçbir önemi, sıralaması, sinyali bulunmaz.

Uzantılar İçin Domain SEO Durumu

Alan adı uzantısı yani .com, .net, ya da .org durumu bir sıralama faktörü değildir. Domain uzantısı SEO için önemli mi: Tamamen marketing ile alakalı bir durumdur. Dünyada en çok .com uzantı bulunur. https://research.domaintools.com/statistics/tld-counts/ Kullanıcılar .com uzantısının daha kolay marka olduğunu bilir. Bu nedenle ilk tercihiniz .com uzantısından olmalı.

YouTube video
Google mühendisi John, domain uzantısının bir SEO faktörü olmadığını ifade ediyor.
Domain uzantısı SEO faktörü müdür?

Burada bahsetmemiz gereken durum ülke kodları. Google, .fr, .tr, .br gibi uzantıların hedeflenen ülkeler için geçerli olduğunu ifade ediyor. sizin .fr uzantınız bulunuyorsa ve Kanada ülkesinde bir çalışma gerçekleştirmemelisiniz. Google tarafından web sitenizi belirli bir bölgeye coğrafi olarak hedeflemek için kullanılır.

Alan Adı İçerisinde Tire (-) SEO Faktörü

Etki alanı alırken bazen tire içeren kelimeler görüyorum. Alınır ya da alınmaz, ucuz ya da pahalı. Optimizasyon ve sıralama konusunda tire olan adı tire olmayana göre de bir avantaj sağlamıyor. Burada ayrı bir kesit bulunuyor. Tire içeren alan adlarının daha çok spam olduğunu biliyoruz. Bunun marka yolunda ilerlerken önünüze engel olarak çıkacağını unutmamalısınız.

Domain tire (-) SEO avantajı mıdır?

John Mueller’e bu konu hakkında da soru yöneltildi. Buna net bir cevap vermektense marka kimliği hakkında bir cevap verdi. Reddit üzerinden verilen mesajda insanların spam olduğunu düşündüğünü, iş büyümesini geliştirmenin zor olduğundan bahsetti. Uzun vadeli rekabet ortamından da uzak kalacaksınız diye ekledi.

Yorumlarda John tarafından verilen cevap ile alan adı tire konusunda fikir edinebilirsiniz.

John açıkça tercih etmemenizi öğütlüyor.

Tam Eşleşen Domain SEO Sıralama Sinyali Mi?

Exact Match ya da tam eşleşen domainler de arama konusunda bir avantajı var mı diye merak ediliyor. Bu konuyu biraz daha açarsak; araba,com diye bir alan adınız bulunuyorsa illa araba sitesi açmak zorunda değilsiniz. Araba parçası satmak zorunda da değilsiniz. Sıralama konusunda araba açarsanız bir avantaj da yakalamazsınız. Tek bir madde her derde deva olmaz.

Google mühendisi John bu konuda da bir açıklama yaptı. Twitter üzerinden gelen bir soruya cevap veren John, hiç rekabet olmasa da ne yaparsan yap bir etkisi olmayacağını dile getirdi.

Tam eşleşen domain SEO faktörü müdür?
John ifade ettiği gibi.

Kıssadan hisse tam eşleşen bir alan adı da arama sinyali değildir. Lakin hızlı marka kimliği oluşturmanızda mutlaka size yardımcı olur.

Domain İçinde Numara Bulunuyorsa Spam Mıdır?

Hayır. Domain içerisinde numara bulunması bir spam değildir. Google gözünde bir değere sahip değildir. SEO avantajı ya da dezavantajı bulunmaz. Google değerlendirmesinde numara içeren ya da içermeyen ayrımı bulunmuyor. Aslında tire değeri ile aynı.

Domain içerisinde numara bulunması olumsuz SEO mudur?
alan adı içerisinde rakam olması bir şey ifade etmez.

Buradaki en büyük donut kullanıcının bunu spam olarak algılaması. Eğer kullanıcı gözünde bir spam değeri bulunmuyorsa ve rakamla yazı aynı değeri görüyorsa alan adınızda bir olumsuzluk söz konusu olamaz. Ama unutulmamalı ki rakam olmayan alan adları daha kolay marka olur.

Türkçe Karakterli Domain SEO İlişkisi

Türkçe karakterli bir domain seo konusunda pek bir avantajı yok hatta dezavantajı çok. İlk olarak url yapılandırmasında farklı gözükür. ASCII standartlarına göre türkçe karakterler yer almaz. Alan adlarının hepsinde ingilizce zorunluluğu vardır.

Türkçe karakterli alan adı SEO avantajı sağlar mı?
ingilizce alan adı seçmemiz gerekiyor

Pek çok firma zaten Türkçe karakterli alan adı satmazlar. ASCII standartlarına göre alan adınız Google farklı gözükür. odacioglu diye bir alan adı aldığınızda google tarafında http://www.xn--odacolu-rbb4n.com/ diye gözükür. Kullanıcının geri dönüşü oldukça düşük olacaktır. ICANN tarafının Türkçe alan adlarını desteklemediği de bir gerçek. Sadece Türkçe değil, Japonca, Rusça gibi ülkeleri de desteklemiyor; sadece ingilizce.

Türkçe karakterli domainlerde sorunlar bitmez. En büyük mail sorunudur. Örneğin; odacıoğlu.com diye bir alan adı aldınız http://www.xn--odacolu-rbb4n.com/ diye yansıyor. Karşı tarafın mail atmasını istiyorsunuz fatih@http://www.xn--odacolu-rbb4n.com/ yoksa fatih@odacioglu.com diye mi?

SEO Uyumlu Alan Adı Yoktur!

Bu yazımızda anladık ki her ne olursa olsun bir sıralama, sinyal, göz kırpma, alttan alma, üstten verme gibi durumlar geçerli değil. Örneğin nesev hiçbir anlam taşımıyor lakin ben onu SEO alanında ilerletiyorum.

Rakip analizi yaparken şunu gördüm: “SEO uyumlu alan adı nasıl seçilir?” birçok başlık anlattım ve hepsi kaynaklı; böyle bir şey olabilir mi? Yorum olarak böyle bir durum olamayacağını bildirebilirsiniz.

Domain uzantıları, yaşı ya da içerisinde – yer alması arama konusunda size sihirli bir yardım getirmez. Hepsinin itibarı Google gözünde nötr. Domain seçimi SEO konusunda bir avantajı olmasa da marka konusunda her domain ayrı ayrı incelenmesi gerekiyor.

Fatih Odacıoğlu

Kocaeli Üniversitesi'nden lisans derecesiyle mezun oldum. 4 yıl süren eğitim dönemimde başladığım SEO süreci; deneme, öğrenme ve araştırma ile devam etmektedir. Şu an farklı bir meslek ile uğraşsam da, kalbim SEO için atmaya devam ediyor. Belki 100 kez hata yapmışımdır, ancak her hata bana bir şey öğretti. SEO konusunda farklı firmalarda görev aldım ve analiz yeteneğimin faydalarını gördüm. Bir makaleyi genellikle 4-5 saatte yazmaktayım. Bu süre, araştırma, rakip analizi ve makaleyi tekrar okuma gibi faktörleri içeriyor. Tüm bu adımlar, sadece güvenilir bir SEO sitesi sunmak amacıyla yapılıyor. Güvenmediğiniz bir platformda yer almak istemezsiniz, değil mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu