Bu siteden tanıtım yazısı almak ister misiniz? Fatihodaci14@gmail.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz. (İlk çıkışlar sizin sitenize olabilir..)

SEO

2024 Yılında SEO Paketleri Alınır Mı?

Web sitesini daha çok kullanıcı ile buluşturmak isteyenler SEO paketleri tercih ediyor. Dikkat edilmeden tercih edilen bu paketler web sitenin kariyerinde önemli bir rol oynuyor. SEO (search engine optimization – Türkçe ifadesiyle arama motoru optimizasyonu) web siteye özel olarak uygulanan bir süreçtir.

SEO paketi tercih ediyorsanız web sitenize gelen kullanıcı sayısı sizi memnun etmedi. Burada ilk yapacağınız paket tercihi olmamalı. Mümkünse ilk olarak uzman kişiden analiz edilmesi isteğidir. Belki web sitenizde canonical, noindex gibi bir sorun vardır. Belki Google Search Console dizine eklenemedi bölümünde sorunlar vardır.

Bu yazının SERP analizi bölümünde şunu keşfettim: bu yazı sıralama almayacak. Çünkü kullanıcı niyeti bilgi edinmek değil eylem ya da ticari olayı araştırmak için kullanıyor.

Bu gibi teknik sorunlar bulunurken seo paketleri tercih ederseniz paranızı pencereden dışarı atmış olursunuz.

Google algoritması her 3-6 ayda çekirdek güncellemesi ile yeniliyor. Bu yüzden alacağınız paket buna göre şekillenmelidir. Bazen garantili seo paketleri ilanları görüyorum. Google’da hiçbir zaman garanti olmaz. Bütçeye göre çalışma olur.

Hasta olduğunuzda doktora gidiyorsunuz sizin ağrınızı dinlemeden direkt olarak ağrı kesici veriyor. Sizce hastalığınız geçer mi?

Tüm yazı bu soru üzerine kuruludur.

Google sık sık güncelleme yayınlıyor. Bunu Algoritma güncellemeleri yazısında paylaşıyorum. Her bir çekirdek güncellemesi SEO paketlerini olumsuz etkiliyor. Çünkü yeni güncellemeler yeni stratejiler oluşturuyor. Bazen 2010 yılından kalma paketler görüyorum. Bu gibi toplama işlemlerin artık modası geçti.

SEO hizmet paketleri neler, işe yarıyor mu ve nereden alacağınızı anlatmaya başlıyorum.

SEO Paketi Nedir?

SEO paketi ya paketleri, web sitenin ihtiyaçlarını gidererek Google algoritmasına uyumunu sağlama işidir. Normal bir uzmandan hizmet almak yerine fiyat olarak daha uygun bu paketleri seçerek adım atmış olursunuz.

Temel olarak bunlar yer alır. Paketten pakete göre değişir. Bazılarında sadece link inşası yer alırken bazılarında anahtar kelime araştırılması yer alır. Müşterinin seçeceği listeye göre değişir.

Bu torbalar kişiler ve kurumlar tarafından üretilir. Fiyat olarak daha uygun olduğundan yapılacak işler de buna göre seçilir. Bir site içi optimizasyonu yapılacağı zaman A’dan Z’ye ilk olarak site taranır, siteye göre yol haritası belirlenir ve buna göre çalışmalar gerçekleşir. Web hayatı bu şekilde bi’ döngüdedir.

T = (Z x K) / X

T, işin tamamlanma süresini temsil eder.
Z, işin zorluk derecesini temsil eder.
K, işin kolaylık derecesini temsil eder.
X, bir tür faktör veya sabit olabilir, bu işin ne kadar hızlı yapılabileceğini etkileyen diğer faktörleri temsil eder.

Matematik dilinde SEO paketleri kullanım ve tercih analojisi

Birçok uzman bu paketlerin kesinlikle işe yaramayacağını savunuyor. 100 tane sitede denense bir tanesinde başarılı olunuyor. O başarılı siteyi görenler de adeta umut satın alarak hayal kırıklığına uğruyor.

SEO Paketleri Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Google algoritması mükemmel site için çalışır. En iyi sıralama faktörü de budur. Backlink, site içi optimizasyon gibi değerler evet bir sıralama faktörüdür. Lakin penguen güncellemesiyle bağlantı satın almak cezalandırılır.

Durmadan link çıkışı olan paketi satın alırsanız paranızı adeta çöpe atmış olursunuz. Bu gibi siteleri Google görmezden gelir ya da cezalandırır. Google spam makalesinde bu konuyu açıkça ifade eder. Spam bağlantı satın almak Google politikalarına aykırı bir durumdur.

Bağlantı paketi satanları ayrıca Google bildirebilirsiniz.

Google baglanti satanlari cezalandiriyor
Google bağlantı paketi satanları cezalandırıyor

Öncelikle her sitenin kendine ait bir yol haritası olur. Marangoz ile ilgili bir siteniz bulunuyorsa bunun link inşası çiçekçi sitesi ile aynı olmaz. Link alacağınız siteler hepsinde aynı olursa bi’ başarıdan söz edilemez. En önemli nokta burası. Site içi optimizasyon konusunda iyi araştırılma yapılıp analizden sonra harekete geçilmelidir.

Site içi optimizasyonda ahrefs, semrush, screaming frog gibi araçların yanında google araçları da kullanılabilir. Müşterinin burada, alanında uzman kişiden mutlaka rapor istemesi gerekir. Nasıl başlandığı, neler yapıldığı görülmelidir.

“SEO paketleri gerçekten işe yarıyor mu?” diye bana sorarsanız bu paketlerin çoğunun işe yaramadığını söyleyebilirim. Kelin ilacı olsa kendi başına sürer. Her paket muhteşem derecede fayda sağlıyorsa neden şirket ya da kişiler yüzlerce site açıp para kazanmıyor?

SEO paketleri özellikle backlink olarak düşünülüyor. Anahtar kelime araştırması ve on page seo da bir paket içerisine dahil. Bu bölümler de siteye göre yapılmalıdır. Her sitenin kaderi ayrıdır.

Genellikle paket içerisinde şunlar olmaz ama en önemlileri bunlardır çünkü algoritma yenilendi:

 • Topical map çerçevesinde araştırılmalar yapılmalı
 • Entity SEO önem verilmeli ve anahtar kelime araştırması buna göre yapılmalı
 • Hız puanı önemli değildir başarılı – başarısız önemlidir
 • Keyword stuffing hatasına karşı dikkatli olunmalıdır
 • Yüzlerce link yerine iki tane kaliteli link daha faydalıdır

Kısacası bu paketlerden mümkün mertebe uzak durun. Eğer almaya niyetliyseniz rapor, belirli süre takviminde analizleri isteyin.

SEO Paketleri Nelerdir?

SEO paketleri web sitenin daha iyi sıralama almasını sağlayacak çalışmalar toplamıdır. İçerisinde şunlar yer alır;

SEO paketi içerisinde şunlar yer alır:

 • Teknik SEO iyileştirmeleri, site içi optimizasyon
 • Anahtar kelime, başlık, slogan, h1 h2 araştırması
 • Link inşası, backlink çalışmaları
 • İçerik oluşturma
 • Trafik (kullanıcıları siteye çekme) işlemleri. Bazen bu doğal bazen de yapay olarak yapılıyor.
 • Analiz ve raporlama

Bu paketler ise; genel olarak yapılacakları oluşturarak sadece adım atmanıza yarar. Örneğin; Google linklere, meta açıklamalara, site mimarisine, silo yapısına önem verir. Çünkü algoritmaya bir şekilde siteyi tanıtmak gerekir. Bu optimizasyon torbası sahipleri de; bu işleri derine inmeden yaparak kullanıcıyı memnun etmeyi amaçlar.

Bazılarını biraz daha detaylı inceleyelim.

Backlink Paketleri

Backlink paketleri hiç önermediğim üründür. Durum şöyle gerçekleşiyor: 5, 10 tane site belirleniyor ki genelde de haber siteleri oluyor. Çünkü haber siteleri her konuyu paylaşıyor ve News onayı olduğu için kolay index alıyor. Siz de galerici olun. Galeri sitenize özel paket yerine 5-10 sitelik haber site paketlerini tercih ediyorsunuz. Genellikle sonuç hüsran oluyor.

İlk çekirdek güncellemesinde sıra kayıpları, sıçrayış gerçekleştirememe en çok gördüğüm durumlar. SEO paketleri temelinde backlink vardır ve paketler bunun gibi durumları içerir.

seo paketi ornek
SEO paketleri genellikle bu şekilde oluyor. Backlink başlığında gösterdim çünkü bu gibi çok var.

DA-PA, A kalite ip, sosyal imleme sitelerinden backlink en çok görünen maddeler arasındadır. Üyesi olduğum için r10 seo paketleri oldukça meşhur. Binlerce insan konuları görüntülüyor ve her gün sipariş veriliyor. Kimsenin ticaretinde gözümüz yok (çok şüküüüür)

On Page Optimizasyon Paketi

Bir SEO paketi alacağınız zaman karşılaşacağınız ikinci durumdur. Teknik optimizasyon konusunda hizmet veren uzmanlar tarafından liste belirlenir. F/P düşünüldüğü için her konuya uzun uzun girilmez. Yapılacak işlemler önceden belirlenmiştir.

Wordpress sitelere özel SEO paketleri bulunur. Manuel olarak eklenti yüklenmesi, tema ayarları yapılması, görsel optimizasyon, meta açıklama düzeltmeleri, 301 ve 404 çalışmaları da bu bölüm içerisinde yer alır.

Anahtar Kelime Araştırılması – Başlık Paketi

Site için anahtar kelime araştırılma paketi de satılıyor. En çok hit alan başlıkların çıkartılması en çok rastlanan maddedir. Lakin anahtar kelime araştırılması geniş bir konudur. Sadece semrush, ahrefs ile yapılmaz. Özellikle NLP ve entity çerçevesinde araştırılması gerekir. Buna dikkat etmelisiniz.

Başlık seçimi de oldukça mühim. Anahtar kelime araştırılması siteye özgün yapılır. Neural matching çalışma mantığı ile başlık seçimine dikkat edilmesi gerekir.

SEO Paketleri Nereden Temin Edilir?

Arama motoru optimizasyon paketleri için ya SEO uzmanı ile iş birliği yapmalısınız ya da belirli sitelerden paket almalısınız.

SEO paketi almak istiyorsanız temin edebileceğiniz siteler şöyle:

 • r10 (direkt satmaz, r10’daki üyeler satar)
 • wmaraci (direkt satmaz, wmaraci’daki üyeler satar)
 • Kişilere ait siteler
 • Bionluk
 • Sosyal medya (linkedin, facebook grupları, reddit, x)
 • Blackhatworld
 • babiato

Bu siteler aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ben aktif olarak r10 üyesi olduğumdan genellikle bu paketleri orada görüyorum.

Bazı insanlar seo paket siteleri kurarak hizmet sağlıyor. Kişilere ait siteler derken bunu ifade ettim. Her bi’ paketin farklı amacı bulunuyor. Paket içerisinde genellikle; site içi optimizasyon, backlink, sosyal imleme, site dışı optimizasyon bulunuyor. Bazı paketlerde performans, ADS ve adsense de yer alıyor. Alacağınız sitelerde mutlaka f/p araştırması yapmanızı öneririm. Ayrıca kişinin güvenilir ve bu alanda da uzman olduğuna dikkat etmelisiniz.

Bazı sitelerde dolandırılma olayları sık sık yaşanıyor. İş bitmeden paranın hepsini göndermemenizi söyleyebilirim. Dolandırılmaya karşı alınacak diğer hususları zaten biliyorsunuz.

SEO Paket Fiyatları

Müşteriler SEO kavramı ile çok haşır neşir olmadığından web sitesi için bütçeye göre bir paket düşünüyor. Burada ‘ucuz seo paketi’ ortaya çıkıyor. Bu da hatalar zinciri ile bir optimizasyonu getiriyor. SEO paketleri fiyat olarak değişkenlik gösteriyor. Neden değişkenlik gösteriyor;

 • SEO uzmanının CV gücü paket fiyatını belirliyor. Çünkü her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Farklı bir çalışma stratejisi, geçmişte öğrendikleri ve tecrübe ettikleri seo paket fiyatını belirliyor.
 • Paket içerisindekiler de fiyat döngüsünde önemli rol oynuyor. Paket içerisine eklenen site içi optimizasyon, backlink, site dışı çalışmalar net fiyatı ortaya çıkartıyor.
 • Müşteri bütçesi de optimizasyon paketinde kritik rol oynuyor. Düşük bütçeye düşük hizmet, yüksek bütçeye daha kaliteli hizmet anlayışı bulunuyor. Örneğin; XX.XXX tutarında bi’ bütçeniz bulunuyorsa SEO paketleri hizmetinde ilgilenen kişi sayısı çoğalıyor.

Bunların yanında paket içerisinde extra işlemler fiyat kriterini belirliyor. Bonuslar, hediyeler, site performansını artıracak çalışmalar sitenin kaderinde önemli rol oynuyor. Aylık SEO fiyatları ile bu paketler arasında dağlar kadar fark vardır.

Tam olarak SEO paket fiyatları nedir diye soruyorsanız; (2023 Eylül ayına göre)

 • Ortalama yani günlük hiti, kalitesi, DA-PA değerlerinin normal olduğu 5 adet web sitesinden backlink paketi satın almak: 500 Türk Lirası
 • Site içi optimizasyonu paketi almak (meta düzeltmeleri, yazıyı SEO’ya göre uygulama, iç linkleme, performans artışı gibi) yapan kişinin de orta düzey bir çalışma sergilediğini düşünürsek: 800 Türk Lirası
 • Sosyal medyada (pinterest, facebook, x, tumblr vb.) sitenizi, yazınızı paylaşma işlemi: 600 Türk Lirası
 • Performans paketleri de var. Bunlar da sitenizin açılış hızını artıran, core web witals da başarılı yapan paketlerdir. Bu paketler de minimum 1000 Türk lirasından başlıyor.

Kıssadan hisse olarak; SEO paket fiyatları minimum 500 liradan başlar. Uzmanın yapacağı işleme ve yapılacaklara göre fiyatlar yukarıya doğru gider.

SEO Paketi Alırken Neye Dikkat Edilmelidir?

SEO paketleri işe yarıyor mu sorusunu yanıtladım. Bu işe para yatıracağız, yapılma zamanını bekleyeceğiz. Garantisi olmadığı için biraz tereddütlü olabiliriz. Adım adım değerlendirmeye çalışacağım.

İlk olarak bu tür paketleri şöyle düşünelim. Bu paketleri sizin gibi yüzlerce farklı sitesi olan insan aldı. Google böyle bir şeyi boş verir miydi? Bu tür paketleri alanları direkt olarak SERP sonuçlarında iyi yerlere sokar mı? Milyarlarca değeri olan şirket bu kadar basit algoritma hazırlar mı?

Bu tür soruları kenarı bırakalım. Link ağı inşa ederken Google, kısaca alakaya değer verir. Yemekler ile ilgili bir siteniz bulunuyorsa madencilikle alakalı bir sitelerden paket alırsanız size faydası olmaz. 2+2=4’tür. Zaten yazılarımda bunu sık sık anlattım.

Doğal dil işleme modellerinden bir tanesi olan sinir eşleştirme kullanıcının alakasına göre SERP sonuçlarını yansıtıyor. Sizce farklı sitelerden paket alarak bu sistemi egale edebilir misiniz?

Paketler sadece bakclink değil. Site içi optimizasyon paketleri de bulunuyor. Burada, optimizasyonu yapacak kişinin tecrübesine bakmak gerekiyor. Aynı yerinde sayan bir uzman değil. Kendisini geliştiren bir uzmandan bahsediyorum. Yapılacak adımlardan en azından bilgi sahibi olmalısınız.

Evinize bir elektrikçi geldi ve elektrik prizlerini değiştirecek. En azından neler yapılacağını bilirseniz hem uzmanı daha iyi yönlendirirsiniz hem de aklınızda bir soru işareti kalmaz. SEO paketleri konusunda da biraz daha bilgilenmelisiniz. Kafanıza göre site içi optimizasyon paketi alırsanız basit işlemler sonucu hiçbir fayda görmezsiniz. Sonucunda da; zamanınız, paranız ve güveniniz kaybolur. Sadece bir örnek; Google bağlantı reddetme yani disavow.txt oluşturma da adım adım incelenerek, siteler taranarak, spam score göre yapılmayarak oluşturulması gerekiyor. Ki paketler de 50 tane madde bulunuyor.

SEO analojisi ile SEO paketleri hakkında görüşüm

Arama motoru optimizasyon hizmetleri ince elenip sık dokunulması gereken bir süreçtir. Aksi halde bu işten sıkılabilirsiniz ya da kişiye olan güveniniz sarsılabilir.

Bu yazımda; SEO paketleri hakkında A’dan Z’ye bi’ bilgi aktarımı sağlayarak; fiyat ve alınmalı mı yorumunu sizler için sundum.

Fatih Odacıoğlu

Kocaeli Üniversitesi'nden lisans derecesiyle mezun oldum. 4 yıl süren eğitim dönemimde başladığım SEO süreci; deneme, öğrenme ve araştırma ile devam etmektedir. Şu an farklı bir meslek ile uğraşsam da, kalbim SEO için atmaya devam ediyor. Belki 100 kez hata yapmışımdır, ancak her hata bana bir şey öğretti. SEO konusunda farklı firmalarda görev aldım ve analiz yeteneğimin faydalarını gördüm. Bir makaleyi genellikle 4-5 saatte yazmaktayım. Bu süre, araştırma, rakip analizi ve makaleyi tekrar okuma gibi faktörleri içeriyor. Tüm bu adımlar, sadece güvenilir bir SEO sitesi sunmak amacıyla yapılıyor. Güvenmediğiniz bir platformda yer almak istemezsiniz, değil mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu