Bu siteden tanıtım yazısı almak ister misiniz? Fatihodaci14@gmail.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz. (İlk çıkışlar sizin sitenize olabilir..)

SEO

EverGreen İçerik Örnekleri: 7 Adet

Evergreen içerik örnekleri zamanla değerini kaybetmeyen blog, e-ticaret ve hizmet sayfaları için araştırdığım konuları kapsıyor. Bir yıl boyunca trend oranı hiç düşmeyen, arama sonuç sayfasında daima yer edinen ve kullanıcıların ilgisini çeken evergreen, talep görmeye devam ediyor.

Arama sonuç sayfalarında meraklı kullanıcıları web siteye çekme ve bu sayede, Tıklama Oranı (TO) artırma girişimidir. Evergreen content yani zamanın eskitemediği, trendi hiç bitmeyen ve talep gören yazıya denir. Bu tür konsept yazılar 365 gün boyunca aranma hacmine tabii olur. Yazarlar belirli dönemlerdeki trendleri es geçerek geniş ölçekli konuları ele alır. Genellikle bu tema, problem çözümleri, nasıl yapılır gibi durumları kapsar.

Ölümsüz makale, zamana karşı duran yazı, eskimeyen içerik gibi sıfatları bulunur. Yurt dışında her zaman yeşil kalan içerik olarak oldukça popülerdir.

Bu içerik türü diğer konulara göre daha çok emek isteyen bir sürece tabii olur. Bunun nedeni; geniş perspektifte düşünülüp zaman ve emek harcanması gerekmekte.

Daha önce evergreen içerik nedir ve nasıl yapılır adlı bir makaleyi paylaşmıştım ki oldukça beğenilmişti. Burada ise; zamanın eskitemediği bu türün örneklerini paylaşarak rehber niteliğinde 7 adet ipucu paylaşacağım.

EverGreen İçerik Örnekleri (Her Konuya Uygun)

Evergreen yazı örnekleri hazırlarken birçok siteye uygun olanları seçmek istedim. Örneğin kimdir gibi bir konuyu seçmedim. Çünkü sadece birey ya da markayı tanıtmak için yapılırdı. Lakin burada seçilen her konu geniş perspektifte düşünerek oluşturdum.

Burada paylaşacağım konu temaları kendi siteniz için konu fikirleri oluşturabilir. Daha iyi bir odak kelime seçmek için evergreen içerik örnekleri mutlaka işinize yarayacaktır.

Venngage tarafından hazırlanan içerik türünü de inceleyebilirsiniz. Hazırladıkları pdf 46 farklı uzmanın EverGreen içerik örnekleri bakışına geniş bir yaklaşım getiriyor.

7 adet blog yazı fikri talep gören içeriği daha iyi oluşturmak için tasarlandı. Şimdi bu 7 adet detaya geçelim. İlk sırada hata ve çözüm önerileri geliyor.

Hata ve Çözüm Önerileri

Konunuz ya da niche bir sektör ile ilgili hata ve çözümlerini detaylı bir şekilde ele almak buna bir örnektir. Evergreen içerik örnekleri bölümünde her zaman birinci sırada hata, problem ve çözüm önerileri gelir. Çünkü 7 gün 24 saat aranabilen bir türdür. Organik araştırma için kullanılan bu yöntem popüler web siteler tarafından sıklıkla kullanılıyor.

Bir Konunun Geçmişi

Bir konunun, ürünün, yazının, kişinin geçmişi her zaman aratılan bir durumdur. Özellikle ünlü insanların ’10 yıl önceki hali’ gibi konu başlıkları daima aratılan içerik türüdür.

Tarihin eskitemediği içerik türüne örnek olan bu durum yıl boyunca trend durumunu korur. Yazı dilinde bu tür konulara ‘koşan içerik’ de denir. Çünkü her zaman aratıldığı için aranma hacmi düşük de olsa kullanıcıların alakası ve ilgisine tabii tutulur.

Bir Konu İçin En İyi En Kötü Uygulamalar

Teknoloji türünde oldukça popüler olan ‘en iyi ve en kötü uygulamalar’ teması her zaman aratılıyor. Semrush, ahrefs, keywordtool gibi araçlardan bakarsanız bu durumu net bir şekilde görebilirsiniz.

Sadece mobil ya da bilgisayar için uygulama olarak düşünmeyin. Spor salonunda yapılan en iyi en kötü uygulamalar gibi konu başlıkları da bu durumu kapsar. Bir şeye ‘daha iyi’ sonucunu ekleyerek bu tür konu başlıkları seçilebilir. Bu sizin pragmatik düşüncenize katacağınız gelişmeler ile değişebilir.

Evergreen içerik örnekleri bölümünde her zaman kullanılan bu başlık türü, sosyal web sitelerinde sıklıkla kullanılır. Kullanıcılardan da olumlu tepki aldıkları görülüyor.

Nasıl Yapılır Konusu

Evergreen içerik örnekleri diye bahsedince her zaman kendine özer yer edinen konudur. Her zaman aratılır. Arama sonuçlarında en çok yemek ve teknolojik olarak nasıl yapılır başlığı aratılır. ‘Pankek nasıl yapılır’ gibi konular oldukça popüler olup yıl boyunca sürekli aratılmakta.

evergreen icerik ornekleri nasil yapilir konusu
evergreen icerik ornekleri nasil yapilir konusu olarak pankek nasıl yapılır araştırması

Nasıl yapılır konusu, daima yeşil kalan içerik türüne oldukça sağlam bir örnektir. SERP sonuçlarında rakip analizi yaparken ‘nasıl yapılır’ konu başlıkları; teknoloji, yemek, araştırma, SEO gibi sitelerde oldukça çok çıkar. Bunun nedeni evergreendir.

Ürün Seçme

Genellikle youtube arama trendlerine örnek olsa da Google arama sonuçlarında da aratılan türdür. En iyi ile başlayan konu başlığı, bir ürünü paylaşarak kararsız kişilere yol gösterme hedefiyle yazılır. En iyi mikrofon, en iyi otel gibi konular yıl boyunca sürekli aratılarak zamanın eskitemediği makale konusuna örnektir.

‘En iyi ürün nasıl seçilir?’ adlı bir konu yazıyorsanız mutlaka fotoğraflardan, videolardan da beslenmenizi öneririm. Daha iyi bir sonuç elde etme şansınız olur. Ayrıca tablo kullanmak kullanıcı deneyimi için iyi bir neticedir. SERP sonuçlarında da görsel bir kazanç elde edersiniz.

En iyi ürün seçme konusu için tavsiye edilen yapılandırılmış veri örneği ise; review schemadır. Ürün incelemesi olan bu schema kullanarak Google botlarına yazınızı ve amacınızı yansıtmış olursunuz.

Yeni Başlayanlar İçin Öğrenme Konuları

Bu konu favorimdir. Her zaman aratılmaya tabiidir. Çünkü öğrenmenin ne zamanı ne de yaşı vardır. Bir birey öğrendiğini de unutabilir. Bunun için her zaman aratılmaya müsait bir konu başlık türüdür.

Örneğin; geçenlerde yazdığım chatgpt ile SEO öğrenme konusu 7 gün 24 saat aratılacak bir konu türüdür. Çünkü ChatGPT ile SEO öğrenmek isteyenler bu konuyu aratacaklardır.

Farklı bir örnekle devam edersem; ‘Yeni Başlayanlar İçin SEO Öğrenme’ gibi bir konu kaleme alsaydım bu da aratılmaya müsait bir konu başlığıdır. Çünkü SEO her zaman farklı kişiler tarafından aratabilen bir başlık türü. ERP, CRM gibi konularda oldukça popüler olan bu konular her sektör için geçerlidir.

Bireyler ‘balık tutmayı’ direkt olarak youtube, dailymotion üzerinde araştırmak yerine Google ile araştırabilir.

İpuçları Konuları

Evergreen içerik örnekleri türünde son başlığımız ‘ipuçlarıdır.’ Bir konunun ipuçlarını paylaşmak her zaman aratılabilecek durumdur. Çünkü zaman, emek süresinin kısıtlı olması nedeniyle okuyucular konu üzerinde ipuçları araştıracaktır.

İpuçları için check list tarzında yazılar hazırlayabilirsiniz. Listeleme bu konu için oldukça popüler bir yaklaşımdır.

Onedio gibi sosyal paylaşım siteleri bu konulara sık sık yer verir. Kullanıcıyı sitede tutma girişimi için iyi bir örnektir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bilen ile bilmeyeni ayırt ederek yazı hazırlamanız. Yoksa, sitenizi ziyaret eden kullanıcıları da kaçırabilirsiniz.

Evergreen İçerik Örnekleri İle SEO Bağlantısı

Evergreen içerik yıl içerisinde trend oranı hiç bitmemesi nedeniyle SERP sonuçlarında iyi bir yer edinmeniz taktirde sürekli ziyaretçiniz olması içindir. Burada dikkat edeceğiniz temel noktalar şöyle;

  • Konu başlığını iyi seçmek
  • Konu içeriğini giriş, gelişme ve sonuç şeklinde oluşturmak
  • Görsel, video ve ses (materyaller) ile desteklemek gerekiyor.
  • Okuyucuya iç link ile farklı yazılara yönlendirme işlemi yapmak gerekiyor.

John Mueller Evergreen içerik hakkında tweet atarak Google tarafından nasıl yaklaşıldığını bahsediyor:

John Mueller evergreen hakkında bir tweet paylaştı

Bu bağlamda evergreen ile SEO sürecini arasında birçok bağlantı da bulunuyor. Konunuzu evergreen içerik örnekleri ile bütünleştirdiğinizde SEO için avantajlarınız şöyle oluşacak;

  1. Tıklama Oranı artacak
  2. Otorite, marka bilinirliğiniz gelişecek
  3. Varlık SEO temellerini atarken SERP sonuçlarında kalıcı bir yer edineceksiniz
  4. İç linkleme sayesinde Google botlarına yazının gücünü göstererek alaka düzeyini de belirleyeceksiniz
  5. Kullanıcılar yazılarınızı farklı sosyal paylaşım sitelerinde aktarma imkanı olduğundan doğal bir backlink inşası da kazanmış olacaksınız
  6. Sürekli olarak ziyaretçi çekeceğinden farklı konularınıza da alaka yükselecek, yorum ve bahsetme de artış gerçekleşecek

Daima talep gören yazıları hazırlamak kullanıcı niyetini kazanmayı sağlar. Kullanıcı niyeti mükemmel bir site deneyimi inşa etmek için ilk kuraldır. Bunun da temelini oluşturmak istiyorsak yeşil kalan içerik başlık fikirlerinden mutlaka yararlanmamız gerekiyor.

Evergreen içerik örnekleri sayesinde talep gören içeriği hazırlarken kullanıcı niyetini de üst seviyede tutacaksınız.

Fatih Odacıoğlu

Kocaeli Üniversitesi'nden lisans derecesiyle mezun oldum. 4 yıl süren eğitim dönemimde başladığım SEO süreci; deneme, öğrenme ve araştırma ile devam etmektedir. Şu an farklı bir meslek ile uğraşsam da, kalbim SEO için atmaya devam ediyor. Belki 100 kez hata yapmışımdır, ancak her hata bana bir şey öğretti. SEO konusunda farklı firmalarda görev aldım ve analiz yeteneğimin faydalarını gördüm. Bir makaleyi genellikle 4-5 saatte yazmaktayım. Bu süre, araştırma, rakip analizi ve makaleyi tekrar okuma gibi faktörleri içeriyor. Tüm bu adımlar, sadece güvenilir bir SEO sitesi sunmak amacıyla yapılıyor. Güvenmediğiniz bir platformda yer almak istemezsiniz, değil mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu