Bu siteden tanıtım yazısı almak ister misiniz? Fatihodaci14@gmail.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz. (İlk çıkışlar sizin sitenize olabilir..)

Wordpress

Başka bir 4xx Sorunu Nedeniyle Engellendi

GSC’da başka bir 4xx sorunu nedeniyle engellendi sayfa dizini hatası tarama ve indexleme sorunu ortaya çıkartıyor. Google Search Console (GSC) ile Sayfa Dizini bölümüne baktığınızda bazen bu sorun ortaya çıkabilir. Bu sorunun neden ortaya çıktığını ve çözümünü anlatacağım.

Kısaca; Bir yol var ve bu yolu kapattınız. Fakat ileriye gidip benzin almanız gerekiyor. Gideceğiniz yolu kapattınız ama benzin de almanız gerekiyor??????? Bunun gibi bir durum var. Google botları taramak istiyor ama siz daha önceki bir şeyi kapattığınız için tarayamıyor!?!? sonunda da sayfa dizine eklenemez: 4xx sorunu nedeniyle engellendi hatası ortaya çıkıyor.

Bazen Googlebot bu sayfayı 404, 408 gibi bir kod algılayabilir. Lakin sizin sayfanız 200 ile açılan bir sayfadır. Bu sorunu başka bir 4xx diye atayabilir. Burada farklı farklı araçları kullanarak linki analiz etmelisiniz. 

Tema ya da eklenti bazen, nadir de olsa bu hataya sebebiyet verebiliyor. Bu gibi bir durumda Health Check eklentisini yükleyerek sorunun kaynağına bakabilirsiniz. 

4xx Sorunu Nedeniyle Engellendi Ne demek?

Aslında ilk olarak bunu açıklamak gerekiyor. Sayfa dizini bölümünde gördüğünüz ‘4xx sorunu nedeniyle engellendi’ demesi birden fazla 4xx hata kodu olduğundan kaynağını bulmanız gerekiyor. Google bu sayfanın var olduğunu görüyor.

Google tarama botları bir sayfaya erişiyor. Lakin bu erişilen sayfanın robots.txt, wordpress ya da sunucu ile taraması engelleniyor. Kullanıcı tarafından taranmasını engellenen bu sayfaya tarayıcılar eriştiği için Başka bir 4xx sorunu nedeniyle engellendi hatası çıkıyor.

Google Sayfa Dizine Ekleme Raporu‘nda bu durumu, burada bulunmayan bir sorunun 4xx ile karşılaştığından ortaya çıktığını ifade ediyor.

Önemli: Bu sorun genellikle web site oturum girişinizi değiştirdiğinizde ortaya çıkar. Çünkü robots.txt dosyasına eski girişinizin taranmasının engellemesini istediniz. Google örümcekleri de hem allow hem de Disallow verdiğiniz için taramada sorun ortaya çıkartıyor.

Tespit Etmek

Google Search Console‘da giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra sol menüden Dizin Oluşturma bölümünde Sayfa Dizini’ne tıklıyoruz.

baska bir 4xx sorunu nedeniyle engellendi hatasi
baska bir 4xx sorunu nedeniyle engellendi hatasi sayfa dizininde böyle gözüküyor.

Sayfa dizine eklenmedi: Başka bir 4xx sorunu nedeniyle engellendi yazısına tıklıyoruz ve hangi linkin (url) bu hataya neden olduğunu görüntülüyoruz. Hatanın var olup olmadığını bu şekilde tespit edebiliriz.

YouTube video
Video ile 4xx sorununa neden olan hatayı tespit edeceğinizi gösterdim.

Googlebotu simile ederek hatanın nedenini ve tespitini yapabilirsiniz.

Video ile nasıl 4xx sorunu nedeniyle engellendi sorunun tespit edeceğinizi de gösteriyorum. Burada, soruna neden olan hatayı da görüntüleyebiliyoruz. (Bad Request) yani 400 kodu açık bir şekilde görünüyor.

Çözüm

Neden ortaya çıktığında anlattığım gibi sorunun kaynağı bazı engellemeler ile ortaya çıkması. Bunun için engelleme bölgelerine bakmamız gerekiyor. Çözüm olarak da tek tek bakacağız.

Robots.txt Kontrolü

Başka bir 4xx sorunu nedeniyle engellendi hatası gördüğümüz GSC’da linke tıklıyor ve robots.txt engellemesine takılıp takılmadığına bakıyoruz.

4xx sorunu engellendi icin robots.txt test etmek
4xx sorunu engellendi icin robots.txt test etmek

Robots.txt engellemesini test et bölümüne tıklıyoruz ve linkin burada onaylı olup olmadığına bakıyoruz. Eğer hata buradan kaynaklanıyorsa yeşil bir onay göreceksiniz.

Örneğin /wp-admin/admin-ajax.php bu yolu allow edip disallow ile de wp-admin yolunu kapatırsanız bu sorun ortaya çıkar.

Yönlendirme ya da Değiştirme

Hatanın çıktığı linki 301 ile yönlendirebilirsiniz. Bunun için rank math yönlendir aracı ‘genellikle’ tercih edilen araçtır. Yönlendirme yapmak istemiyorsanız sayfanın hata kodunu değiştirmelisiniz. Hata kodunu 404 ya da 408 yapabilirsiniz.

Googlebot da bu sayfanın olmadığını anlayarak tarama bütçesini buna göre optimize edecektir.

Dahili Bağlantılarınızı İncelemek

Google tarama bütçesi sayfasında bazı 4xx hataların tarama bütçesini etkilediğini ifade ediyor. Dahili bağlantılarınızı incelemeniz gerekebilir. Bir sayfanın taranmasını istemiyorsunuz lakin o sayfaya farklı yazılardan iç link veriyorsunuz. Google bu durumda, o sayfanın önemli olduğunu düşünüp taramaya başlayabilir. Bu da hatanın oluşmasına neden olabilir.

Dahili bağlantıları incelemek için Screaming Frog kullanabilirsiniz.

Sonuç

Bu hata kodunun nasıl belirleneceğini ve nasıl çözüme ulaşacağını ifade ettim. Hatırlarsanız standart sayfa olmadan kopya yazısında sorunun nasıl çözüleceğinin felsefesini aktarmıştım.

Tüm bu sonuçlar ardından tekrar inceleme linkini gönderebilirsiniz.

Sonuç olarak; 4xx sorunu nedeniyle engellendi hatası tek linklerde ortaya çıkar. Genel bir sorun teşkil etmez. Lakin bu sorundan kaynaklanan url çoğalırsa SEO açısından olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Burada dikkat etmeniz gereken bu tür sayfaların neden olduğunu bilmek. Çoğalan hataya karşı da önlem almanızı tavsiye ederim.

Çok önemli hata olmasa da Google Sayfa Dizini bölümünde yer aldığını unutmayın.

Fatih Odacıoğlu

Kocaeli Üniversitesi'nden lisans derecesiyle mezun oldum. 4 yıl süren eğitim dönemimde başladığım SEO süreci; deneme, öğrenme ve araştırma ile devam etmektedir. Şu an farklı bir meslek ile uğraşsam da, kalbim SEO için atmaya devam ediyor. Belki 100 kez hata yapmışımdır, ancak her hata bana bir şey öğretti. SEO konusunda farklı firmalarda görev aldım ve analiz yeteneğimin faydalarını gördüm. Bir makaleyi genellikle 4-5 saatte yazmaktayım. Bu süre, araştırma, rakip analizi ve makaleyi tekrar okuma gibi faktörleri içeriyor. Tüm bu adımlar, sadece güvenilir bir SEO sitesi sunmak amacıyla yapılıyor. Güvenmediğiniz bir platformda yer almak istemezsiniz, değil mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu