Bu siteden tanıtım yazısı almak ister misiniz? Fatihodaci14@gmail.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz. (İlk çıkışlar sizin sitenize olabilir..)

Backlink

Forum Tanıtımı Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Siteler

Forum tanıtımı bir web sitenin forum olarak nitelendirilen sitelerde SEO amacı için paylaşılması işlemidir.

Bir sitenin forum olarak nitelendirilmesi için bazı şeyleri karşılaması gerekiyor. İnsanların etkileşimde olması, bir üyeliğin yer alması gibi durumlar ön planda. Genel olarak bir web sitenin forum olarak tabir edilmesi için; 

 • İnternet sitesi üzerinden bilgi paylaşımı yapılabilen,
 • İnsanların kayıt olup farklı kategoriler altında sorular sorubildiği, cevaplar bulduğu,
 • Soruların uzmanlar tarafından yanıtlanabileceği

ve çevrimiçi bir bilgi-alışverişi döndüğü ortamlara denir. 

Kullanıcı yoğunluğundan dolayı önemli olarak görülür. Google analisti John, forum tanıtımlarının etkisinin olmadığını vurguladı. Ayrıca birçok platform, SEO robotların kapısını kapatmış durumda.

Tanıtımın amacında pazarlama ve reklam yer alıyor. Bir insana direkt olarak “saat alır mısınız” diye sorarsanız ihtiyacı olsa da alma taraftarı az olur. Lakin tanıtma işini iyi yaparsanız mutlaka sitenize trafik oluşturur. Sadece trafik amaç değil. Kullanıcıyı hover mouse takibi ile davranışa dönüştürmeye yönlendirmek gerekiyor.

Temelden başlayarak bir SEO aracı olarak kullanılan forum backlink durumlarını öğreneceğiz.

Forum Tanıtımı SEO’ya Zararı Var mı?

Forum tanıtım, SEO’ya doğrudan bir katkısı bulunmaz. Google analist ve mühendisleri bu durumu birden fazla kez açıkladı. forum sitelerine kendi ya da farklı siteyi ekleyerek yayımlanma işlemidir. Kullanıcılar, forumda post, imza, profil olarak sitelerini ekleyebilir. Forumdan alınan backlinkler 3 türlüdür:

 • Dofollow forum tanıtımı: Rel durumu olarak rel:”nofollow” dışında kalan bölümdür. Link verdiğiniz yapıya sağ tıklayıp inceleyerek görebilirsiniz.
 • Nofollow forum backlink: Profil, imza ya da post olarak bir link eklediğinizde ortaya çıkar. Google botlarına takip etme sinyalini gönderir.
 • UGC Rel İşaretlenmesi: Forum sahipleri tarafından verilen son işaretlenmedir. Google tarafından önerilen uygulama. Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikte bulunan bağlantılara verilir.


Dofollow forum tanıtımı: Bir bilgi alışverişi sırasında internet sitenizi paylaştığınızda forum sahibi tarafından dofollow olarak işaretlenmesidir.

Nofollow forum backlink: Profil, imza ya da post olarak bir siteyi paylaştığınızda site sahibi tarafından işaretlenmesi ile ortaya çıkar. Google botlarına takip etme sinyalini gönderir.

UGC Rel İşaretlenmesi: Forum sahipleri tarafından verilen son işaretlenmedir. Google tarafından önerilen uygulama. Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikte bulunan bağlantılara verilir.

Google analisti John Mueller’e forum tanıtımı SEO etkiliyor mu diye Reddit üzerinde soru yöneltildi.

Forum Gönderimi SEO’da Bağlantı Kurma Yöntemi Olarak Hala Çalışıyor mu?

2021 yılında Reddit üzerinden verdiği cevap John Mueller: Hayır

Önemli olan insanların senin bu sayfaya ziyaret ettikten sonra bir davranışa geçmesi. Kullanıcı forumdan bir linke tıkladıktan sonra sitene gelip hiçbir şey yapmamasını Google anlamıyor mu sizce? RankBrain, Bert, Penguen gibi güncellemeleri çıkartan Google bunu da kolaylıkla anlayacak.

Anlatacağım reklam pazarlamasında da aslında bunu ifade etmek istiyorum. İnsanlara direkt bir link vermek yerine onları sitenize çekmeye ve trafiği davranışa döndürmeyi amaçlamalısınız. Paylaşacağım listeye direkt site eklemenin kısa, uzun ya da orta zamanda bir faydası olmayacak.

Forum Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Forum tanıtımı yapacağımız siteden ilk beklentimiz trafik yani insan gelmesini sağlamak. Ardından bu trafiğin davranışa yani WhatsApp butonuna tıklaması, form doldurması. Genel olarak Google botlarına bu siteden fayda sağladığını belirtmek.

Direkt olarak bir siteye link eklemenin ne kullanıcı gözünde ne de Google örümcekleri bakımından bir faydası bulunmuyor. RankBrain, doğal dil işlemesi algoritmaları kullanarak, kullanıcıların arama sorgularını daha iyi anlıyor. Alakasız bir bağlantının da fayda görmeyecek; kısa ya da uzun vadede.

Google Search Console ve Bing Webmaster Tools yansıyan bir forum tanıtımı nasıl yapılır işte bunu göstereceğim.

Birden fazla forum tanıtımı olduğundan birkaç tanesini net bir ifadeyle anlatmak gerekiyor. Tartışma platformu için profil ya da yazı olarak faydalanmak mümkün. İlk olarak yazı olarak bir forumda site tanıtmanın kaliteli yolu şöyle:

Forum sitesinden bir tanesine kayıt oluyoruz. Yapmamız gereken kendi web sitemizden bir konuyla alakalı sorun bulmak. Hangi işi yapıyorsak o kategori bizim ilk tercihimiz olmalı.

 • Başlık ve soruyu kopyalayın,
 • Ardından ChatGPT aynı şekilde yapıştırın,
 • ChatGPT şunu ekleyebilirsin: “Bu sorunun cevabını 10 yaşında anlayacak birisine anlatırmış gibi anlat” her zaman kullandığım bir prompt,
 • ChatGPT ayrıca şunu ekleyin: “Ben de bu durumu [buraya kendi sitenizi ekleyin] için yaşıyordum. Lakin yorumlara gelen bu yöntemi deneyerek çözüme ulaştım.” Her soru aynı olmadığından bu mantıkta bir prompt kullanarak cümle ile kendi sitenizi entegre edin.
 • Verdiği cevabı, reply diyerek ekleyin lakin kendi sitenize ya da anahtar kelimenize link verebilirsiniz.

Google Search Console tarafına yansıması

google search console backlink yansimasi
google search console backlink yansimasi

Farklı bir yöntem ise; direkt olarak o konu ile alakalı bir soruya siteniz ile cevap vermektir. Bunu yapmak için bir yüzlerce sayfa gezmenize gerek yok. İşte basit bir yöntem:

Google dork olarak kullanacağımız basit bir yöntem ile forum tanıtımı için direkt sayfa içerisine yazı ekleme şansımı olacak. Arama bölümüne tam olarak şunu yazın: anahtar kelime site: “nesev.com” yazdıktan sonra size o forum ile sonuçlar çıkacak.

google dork ile forum tanitimi
Google Dork ile forum tanitimi

Forum Tanıtma Yaparken Dikkat Edilecek Unsurlar

SEO için hiçbir şeyi rastgele yapmadığımız gibi tanıtım olayını da baştan savma yapmıyoruz. Bir nüans olduğunu unutmamız gerekiyor. Reklam ya tanıtma yaparken kaş yapayım derken göz çıkarmamak gerekiyor. Şimdi biraz daha konuyu açarak sağlıklı ve kalıcı bir tanıtım işleminde uygulayacağım unsurlar şöyle:

 • Kitle analizi: Web adresimiz ile alakalı grupları ve forumlarını bulmamız gerekiyor. Bir önceki başlıkta (semrush) ile anlattım.
 • Anchor text kullanımı: Sağlıklı backlink kazanmak istiyorsanız anchor text olayını sağlıklı kullanmanız gerekiyor. Araba ile ilgili bir siteniz varsa kullanacağınız anchor text türevleri araba, araba alım satım ve eş anlamlıları olmalı. Açık bir şekilde url de kullanmak doğal gözükeceğinden iyi yaklaşımdır.
 • Kullanıcı davranışı: Web sitemize gelen kullanıcılar mutlaka davranışa etki etmeli. Marka yolunda ilerlemek için ilk adım bu olmalı.
 • Google botlarına açık olmalı: Çoğu web forum sitesi organik trafiği göz ardı eder. Bu gibi durumlarda robots.txt konrolü yapmak gerekiyor. SERP sonuçlarından forumun sayfalarının olup olmadığı analiz edilmeli.
 • Rel durumu: Alacağımız bir bağlantının rel durumu da önemli. Tavsiye edilen ile takip etme arasında bir fark bulunuyor.
 • Rakip analizi: Forum tanıtım yapıyorsanız mutlaka rakiplerinizin backlink türevlerini incelemeniz gerekiyor. Rakipleriniz ne tür link inşası gerçekleştirmiş, nasıl bir yol haritası çiziyor bunu inceledikten sonra çalışmalısınız.

Semrush Aracılığıyla Forum Tanıtım Siteleri Nasıl Bulunur?

Forum tanıtım için fayda bekliyorsak bunu Semrush aracılığıyla yapabiliriz. Temelinde rakip analizi yer alıyor. Bir rakibi incelemeden asla ve asla ne link inşasına başlayın ne de yazı yazmaya. Rakip her şeydir. Rakip ile SEO arasında güçlü bir bağ bulunur.

Forum sitesi bulmak için ayrıca Google alerts kullanabilirsiniz. Google alerts, ücretsiz bir uyarı sistemidir. Google tarafından verilen bu hizmet hedef kelime ile bir yazı yayınlandığında anında e-posta gönderilir. Oldukça kullanışlıdır. Forum taramalarında da kullanılmaktadır.
Yapacağımız bu işlem sayesinde rakibin backlink aldığı bazı yerleri görürken backlink alabileceğimiz bazı yerler de gözükecek. İlk olarak Semrush ücretli bir platform olduğundan üyelik almamız gerekiyor. Ardından proje kısmına girdiğinizde sol menüde Link Building Tool adresine tıklıyoruz.

semrush ile forum backlink icin ilk olarak link building tool tikliyoruz
semrush ile forum backlink icin ilk olarak link building tool tikliyoruz

Hemen akabinde önümüze gelen bölüme site ismini giriyoruz. Ardından bizi şu şekilde bir pencere karşılayacak. Bu bölüme anahtar kelimeleri ekliyoruz. Ben SEO ile ilgilendiğimden SERP sonuçlarında yer alan bir siteyi ekledim ve otomatik olarak karşıma çıkardı.

semrush ile forum tanitim siteleri bulma
Semrush aracılığıyla yapacağımız işlemde hangi kelimeleri bulmak istediğimizi yazıyoruz.

Competitors dediğimizde bu sefer bize uygun rakipler için siteler ekleyecek. Manuel de rakip, ilgili site ekleme yapabilirsiniz.

semrush ile forum tanitim siteleri bulmak icin siteleri ekleme
Semrush ile backlink havuzu oluşturmak için rakip, ilgili linkleri ekliyorum.

Start link building dediğimiz anda bize link almak için en uygun siteleri gösteriyor. Bizim için önemli olan forum backlink kaynakları. Rakip analizi yaparak bir backlink havuzu oluşturuyoruz. Search kısmına forum, platform, topluluk gibi kelimeler yazmamız yeterli.

semrush ile forum tanitimi icin rakip analizi yaparak forum linkleri tespit etme
semrush ile forum tanitimi icin rakip analizi yaparak forum linkleri tespit etme

Konumuz ile alakalı olan, sitelerimize trafikten ziyade davranış getirecek, markamızı kirletmeyecek ve marka bilinirliğini artıracak forum tanıtımları önemli.

Ücretsiz +50 Forum Backlink Siteleri

Türkiye’de yer alan bazı sitelerden ziyade yabancı siteleri ekledim. DA / PA değerlerini pek önem vermesem de ekledim. Birçoğunda profil link eklenirken bazılarında yazı ekleyerek link inşasına başlayabilirsiniz. 2023 yılında aktif olarak var olan forum tanıtım sitelerinden bazıları şöyle:

ForumDomain Authority (DA)Page Authority (PA)
answers.microsoft.com9962
forum.wordreference.com9265
forums.oracle.com9346
www.ultimate-guitar.com9070
forum.utorrent.com8659
forum.xda-developers.com9271
us.forums.blizzard.com9257
us.forums.blizzard.com/en/wow9258
forum.videolan.org9063
forums.mysql.com9268
community.amd.com9061
sitepoint.com/community8760
forum.kaspersky.com9162
skyscrapercity.com8665
www.city-data.com/forum8672
ubuntuforums.org7665
seoplanet.co1542
forums.futura-sciences.com9059
forum.openoffice.org/en/forum8957
forum.mikrotik.com7756
avsforum.com7763
community.bitdefender.com/en8649
forums.foxitsoftware.com8156
blenderartists.org6656
forum.daemon-tools.cc7351
inustechtips.com6758
forum.filezilla-project.org8760
forum.maxthon.com7256
whmcs.community3446
forums.digitalpoint.com7064
boards.core77.com7957
forums.afterdawn.com7155
forum.rpg.net/index.php6650
forum.xat.com9155
www.techsupportforum.com6357
forums.mozillazine.org7659
forums.caspio.com5848
discussions.vtiger.com5551
lawnsite.com4955
discourse.omnigroup.com6950
onlineconversion.vbulletin.net5841
answers.microsoft.com/en-us/skype/forum9965
letsdiskuss.com6945
educationforum.ipbhost.com5847
internationalskeptics.com/forums5143
degreeinfo.com/index.php4244
time4learning.net/forum2941
forums.autodesk.com9162
forum.wordreference.com9265
galprop.stanford.edu/forum9354
informatik-forum.net/forum3120
ecomodder.com5752
Ücretsiz hem kaliteli hem de DA/PA değerlerini gösteren forum backlink listesi

Bu yazımızda aslında birçok şey öğrendik. Ücretsiz ve karşılıksız forum tanıtım sitelerinin yanında rakip analizi yaparak bir forum backlink nasıl yapılır gösterdim.

Bu gibi forum tanıtım hizmetleri, programı ya paketleri de satıldığını görüyorum. Lakin açık url belirtmeyen, Google botlarına kapalı olan ve davranış getirmeyen forum reklam hizmet, paket türevleri fayda sağlamaz.

Sizin de forum tanıtımı hakkında bildikleriniz varsa mutlaka yorum olarak belirtin.

Fatih Odacıoğlu

Kocaeli Üniversitesi'nden lisans derecesiyle mezun oldum. 4 yıl süren eğitim dönemimde başladığım SEO süreci; deneme, öğrenme ve araştırma ile devam etmektedir. Şu an farklı bir meslek ile uğraşsam da, kalbim SEO için atmaya devam ediyor. Belki 100 kez hata yapmışımdır, ancak her hata bana bir şey öğretti. SEO konusunda farklı firmalarda görev aldım ve analiz yeteneğimin faydalarını gördüm. Bir makaleyi genellikle 4-5 saatte yazmaktayım. Bu süre, araştırma, rakip analizi ve makaleyi tekrar okuma gibi faktörleri içeriyor. Tüm bu adımlar, sadece güvenilir bir SEO sitesi sunmak amacıyla yapılıyor. Güvenmediğiniz bir platformda yer almak istemezsiniz, değil mi?

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu